C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Pátek Třináctého

aeronet.cz

Pátek Třináctého: Coronavirus odstartuje počátek nové světové ekonomické krize? Dow Jones Index ve čtvrtek zkolaboval a ztratil za jeden den nejvíce od roku 1987, ihned po něm následoval S&P 500 a Bílý dům zareagoval zákazem cestování z Evropy do USA na 30 dní! Česko od pondělí uzavře hranice pro všechny cizince po vzoru Slovenska, respirátory v obchodech stále chybí, ani největší online obchody v ČR je nemají a lidé chodí nakupovat, kašlou do košíků s nebaleným pečivem, neberou si rukavice, pokladní za kasami si chrání obličeje šátky na hlavu a ručníky! Sedmero rad pro ochranu před Coronavirem!


Dnes je pátek, 13. března 2020. V následujících hodinách, dnech a týdnech se dozvíme, jestli dnešní den vstoupí do historie jako “Černý pátek”, který odstartoval novou světovou ekonomickou krizi. Včera na americké burze došlo k dramatu, který Wall Street už dlouho nezažil. Průmyslový index Dow Jones se během jediného dne propadl o 10% a ztratil [1] za jeden den nejvíce od roku 1987, což bylo před dlouhými 33 lety.

Ihned po něm následoval kompozitní index S&P 500 a už je jasné, že Donald Trump ve středu večer investory neuklidnil, když na tiskové konferenci velmi neopatrně použil slova a výrok německé kancléřky (Wir schaffen das!) o tom, že americký průmysl Coronavirus zvládne a nijak neohrozí ekonomiku. Investoři prezidentovi neuvěřili a hned ráno ve čtvrtek začal masivní výprodej ziskových titulů. Dnes v pátek začal Dow Jones lehce posilovat v očekávání balíčku daňových úlev pro Američany, ale na malér je zaděláno. Pokud se ptáte, co se stalo, velmi krátce si to zde vysvětlíme.

Pokud se blíží krize, investoři zaujímají pozici a taktiku zvanou “Bear” (medvěd), což je proces, kdy investor stahuje peníze z investice formou prodejů svých nejvíce lukrativních titulů a spekuluje tzv. na pokles cen lukrativních akcií. Investor si tím vytváří finanční polštář pro pozici “Bear”, kdy bude čekat, až začnou krachovat velké společnosti a jejich akcie se začnou hroutit.

V takovém okamžiku investor čeká na vyhlédnutý titul a ve správný okamžik titul koupí za pouhý zlomek ceny, který by si jinak nikdy nemohl dovolit a musel by zaplatit za akcie stabilní a pevné společnosti velké peníze. Krize tak způsobuje nebezpečnou situaci, že medvědi se zbavují zdravých akcii, čímž způsobují intoxikaci zdravé kondice stabilních firem, dochází k indukci krize i do stabilních společností na burze, a tento proces spouští řetězovou reakci u slabších společností, kde investoři o to více spouští výprodeje ve chvíli, kdy spatří, že se něco děje a začnou masivní výprodej stabilních titulů.

Coronavirus ochromí světový obchod, ale otázkou teď je, na jak dlouho?

Medvědi nemají důvod držet slabší tituly ve chvíli, kdy se blíží krize, protože během krize půjde nakoupit mnohem atraktivnější tituly, ale za zlomkové peníze. K tomu je potřeba hotovost, a proto se investoři zbavují assetů a hromadí hotovost. Přesně toto se odehrálo včera na Wall Street  a velkou otázkou dnes bude páteční obchodování. To začalo v 9:00 místního východního času v New Yorku, to je v 15:00 hodin v České republice. Po otevření Down Jones posílil o 5% a zdálo se, že vše je zažehnáno, ale investoři poté opět začali prodávat.

Trhy jsou nervózní a pokud medvědi zahájí další výprodeje, nebude to hezký pohled na konci pátečního obchodování. Donald Trump včera zareagoval na informace z burzy očekávaným krokem, nařídil zakázat cestování z Evropy do USA [2]. Zajímavé je, že letecké linky z Velké Británie a Irska nezrušil, přestože Irsko je členem EU a rovněž členem Schengenu. Rozhodnutí Donalda Trumpa je součástí jeho ekonomické války proti EU a reakcí na katastrofální propad Dow Jones Indexu, který byl včera ve čtvrtek za jediný den nejhorší od roku 1987.

Obchodní válka proti evropským aerolinkám, které nakoupily Airbusy místo Boeingů

Americké aerolinky už sčítají škody a rovněž evropští dopravci. Zákaz cestování z Evropy do USA na dobu 30 dnů přivede mnohé letecké dopravce do vážných problémů. Nemocní jsou přitom i v USA, přičemž většina z nich si nákazu do USA přivezla z Asie a z Číny, nikoliv z Evropy. Takže je logické, že Brusel toto bere jako podraz a další součást obchodní války USA proti Evropě, tentokrát namířený proti evropským leteckým dopravcům, kteří budou mít problémy, možná budou muset zrušit nákupy nových Airbusů, a to všechno hraje do karet Bílému domu.

A toto nemá nic společného s bojem proti Coronaviru, to je nástroj obchodní války. Z hlediska Bílého domu jde o klasické útočné ekonomické opatření proti evropským aerolinkám, které v poslední době uzavřely stovky objednávek na nová letadla Airbus namísto amerického Boeingu. Virová nákaza tak slouží jako záminka pro zákaz dopravy lidí z Evropy do USA. Bílý dům tímto sleduje oživení domácí ekonomiky, pomoc Boeingu, ovšem burza na Wall Street si to přeloží jako zahájení izolace USA a investoři v panice začnou prodávat v očekávání krize a mohutných výprodejů lukrativních titulů v portfoliu globálních firem operujících na burze v New Yorku.

Evropané nesmí cestovat do USA, přitom ale nákazu do země zavlekli cestující vracející se z Číny a z Asie, nikoliv z Evropy! Velká Británie a dokonce i Irsko je ze zákazu vyjmuto

Donald Trump možná netuší, že jediná věc, která mu dokáže prohrát podzimní prezidentské volby, je světová hospodářská krize, která by propukla za jeho prezidentování. Coronavirus sám o sobě vyprazdňuje letecké spoje, letadla létají poloprázdná, ale zákaz letů z Evropy do USA na 30 dní povede opravdu k vážným problémům aerolinek. Reakce na Wall Street byla ale včera taková, že investoři očekávají kvůli Coronaviru krizi a začali s mohutným výprodejem titulů v očekávání krizového vývoje, kdy velké tituly začnou na burze padat a spirála výprodejů se roztočí.

Investoři se paradoxně nebojí viru jako takového, ale propadu objemů obchodu kvůli viru. Donald Trump tak udělal přesně opak toho, co by trhy uklidnilo. Namísto ujištění, že průmysl a obchod nebude nijak postižen, přišlo rozhodnutí o zákazu cestování stovek tisíc turistů z Evropy do USA týdně, což poškodí nejen americké aerolinky, ale především americké hotely a globální obchodní firmy, uzemní to obchodníky a bankéře, kteří cestují z Paříže, z Bruselu do New Yorku a zpátky. Proto dnešní den je potřeba si dobře pamatovat, bude v budoucnu mít zásadní historický význam.

V Evropě je přitom situace naprosto neuvěřitelná. Na vlastní oči jsem dnes viděl, jak němečtí důchodci v nákupním centru ignorují naprosto všechny bezpečnostní předpisy, kašlou, chrchlají, na rošty s kusovým nebaleným pečivem, bez mikroténových rukavic omačkávají pečivo, jestli je měkké, nikdo nemá roušky a pokladní za kasou nemají respirátory, ale místo nich mají přes nos a ústa zavázané šátky na hlavu, jiné mají ručníky.

Ani tady v Německu tak řetězce nemají pro své zaměstnance roušky, respirátory, mezi lidmi se přitom šíří fáma, že všechny roušky nakoupila Čína a zbývající zásoby vykoupila vláda pro své zaměstnance. Co je na tom pravdy, to je těžké říct, ale faktem je, že prostě respirátory nejsou. Pro obyčejné lidi roušky nejsou. Je to naprostý skandál. Pokud jde o Česko, ani největší internetový prodejce v ČR, firma Alza.cz, nemá respirátory a roušky na skladě, očekává je prý v průběhu března, ale kdy v průběhu, to není jasné. Již včera bylo pozdě. Sklady jsou prázdné, výrobci přitom tvrdí, že výroba jede na 100%, ale přesto nikde nejsou k sehnání.

Virus se přenáší vzduchem, povrchem a rovněž konzumací poprskaného a ohmataného nebaleného pečiva

V nákupním centru, kde jsem dnes byl s manželkou, jsme potkali asi desítku kašlajících lidí, nikdo z nich neměl roušku. Bezohlednost lidí je neuvěřitelná, prskající pán, který kýchl na rajčata a ani si nedal hnátu před ústa, mně dokonale rozčílil a znovu jsem si uvědomil, že tohle nedopadne dobře. Nebalené pečivo, poprskané zboží a agresivní virus, to je kombinace, při které by měla být nařízena absolutní karanténa jako v Číně, tedy karanténa spojená se zákazem vycházení obyvatelstva mimo přidělené časové sloty a schémata.

Současně by měl někdo prošetřit, proč nejsou k dispozici respirátory a roušky v zásobách státních rezerv. Bývaly doby, před 30 lety, kdy sklady Civilní obrany (CO) měly plynovou masku pro každého občana. A bylo nás 15 milionů. A vyrobit plynovou masku je mnohem náročnější a dražší, než je výroba textilní roušky. Tehdy mělo 15 milionů lidí plynovou masku, dnes lidé nemají ani roušku a spekulanti je přeprodávají za tisíce korun. Česká republika navíc od pondělí, podle slovenského vzoru, uzavře hranice pro všechny cizince. Karanténa tedy dosáhla 3. kruhu (kruh národa). Kruhu životního prostoru (měst) jako v Číně zatím dosaženo nebylo. A stejně tak 1. kruh (rodina) zatím nemá povinnou karanténu.

Sedm rad pro čtenáře Aeronetu

Redakce Aeronetu by chtěla našim čtenářům předat několik doporučení ohledně následujících dní, které je třeba si zapamatovat a řídit se jimi. Pochází z Číny, z manuálu rozdávaného v čínských městech. Upravil jsem pouze příklady potravin a převedl je na evropské pojetí reálií, není to doslovný přepis. Tyto informace především starším lidem mohou zachránit život, protože bezohlednost lidí je opravdu dechberoucí. Tyto informace prosím sdílejte a neberte je na lehkou váhu.

Nekupujte nebalené pečivo!

Až do odvolání karantén a virové hrozby, přestaňte kupovat nebalené pečivo. Ve chvíli, kdy spoluobčané nerespektují hygienické předpisy, je naprostým šílenstvím kupovat rohlíky, housky, koláče, koblihy a další pečivo, které je volně položené a vystavené na prodejních platech a zákazníci si je mohou volně a sami nabírat. Namísto nebaleného pečiva kupujte balený chléb, balené koláče, v případě balených baget v papírovém sáčku odlomte doma horní část, která čouhá ze sáčku, protože tyto vršky lidé omatlávají a zkouší tvrdost a měkkost bagety pomačkáním.

Kupujte jen ovoce, které se loupe!

Bezpečné jsou banány, pomeranče, mandarinky, po okrájení slupky i jablka. Pokud kupujete hroznové víno, kupujte jen vaničkové, které je zatavené do fólie. Vyhněte se hroznovému vínu v sáčcích. Omytí vína podle zkušeností z Číny nefunguje, Coronavirus se drží na površích a voda proti viru nefunguje. Proto Čína důrazně své obyvatele upozorňuje, aby lidé nakupovali jen ovoce, které se loupe před konzumací. Pozor, oloupané slupky mohou být nosiči viru, takže slupky např. z banánu uzavřete do igelitového sáčku a teprve poté vyhoďte do koše.

Ven z bytu a domu vycházejte jen s rukavicemi na rukách

Všechno, čeho se venku mimo svůj byt dotknete, může být infikováno nezodpovědným člověkem, který se vrátil z Itálie a je nakažený. Infikované může být madlo nákupního vozíku, poprskané povrchy zboží, které kupujete. Infikovány mohou být veškeré kliky od veřejných dveří, budov, obchodů, úřadů atd. Infikované mohou být držadla nákupních košíčků do ruky, pokud místo vozíků preferujete košíky. Infekce může být na platebních terminálech, kde při platbě kartou ťukáte na klávesnici svůj PIN. To samé platí o terminálech bankomatů, pokud vybíráte hotovost. Ve všech těchto případech vás ochrání rukavice, buď kožené, nebo plastové, případně jednorázové z mikrotenu.

Investice do respirátoru

Pokuste se sehnat respirátor, a to alespoň třídy FFP2 s textilií z nanovláken, která je poměrně účinná na zadržení mikrobiologických organismů. Účinnost není a nebude 100% u těchto respirátorů, protože 100% účinnost nabízí pouze celoobličejové štíty s filtrem FFP3 a FFP4. Tyto celoobličejové masky mají ale omezenou dobu použití a obtížně se v nich dýchá, protože nadechovaný vzduch je filtrovaný přes polopropustnou soustavu několika membrán, která mají vnitřní odpor a vyžadují silnější nádech, podobně jako u plynové masky. Pro veřejnost tudíž není FFP3 a 4 maska příliš použitelná pro denní nošení.

Využijte online nákupy

Pokud je to možné, nechte si nákup donést domů na donášku. Je to ideální řešení a domluvte se, aby vám služba zazvonila na dveře, ale nákup ať nechají přede dveřmi. Jakmile služba odjede, nadechněte se, zadržte dech, otevřete dveře, vezměte tašky s nákupem, zavřete dveře a vydechněte. Tento postup zajistí, že do svých plic nenasajete vzduch, který před dvěma minutami do prostoru ze svých plic vydýchal poslíček, který vám nákup přinesl. Ve vzduchu totiž jeho výdechy, částice. kapénky a viry zůstanou viset ještě 30 minut, až hodinu, než klesnou k zemi. Před otevřením dveří se ujistěte, že v bytě nemáte otevřená žádná okna. Pokud byste otevřeli dveře a měli byste třeba okno v obýváku otevřené, průvan vám nasaje do bytu vzduch z chodby před bytem, nebo před barákem. Za nákup plaťte kartou, vyhněte se platbě v hotovosti, tím se vyhnete i kontaktu s poslíčkem a s hotovými penězi, které vám bude rozměňovat a vracet nazpět.

Vyhýbejte se MHD za každou cenu, škrtněte hlavně metro

Uvnitř vozů hromadné dopravy je potenciálně infikováno úplně všechno. Madla sedadel, tyče pro přidržování cestujících, kteří jedou na stojáka, sedačky a kompletně celý vydýchaný vzduch ve vozidle. Jedna taková cesta v tramvaji, v autobusu nebo ve vozu metra je totéž, jako 20 nákupů v supermarketu za sebou. V supermarketech je alespoň mohutná vzduchotechnika, která cykluje vzduch, ale ve vozech MHD je vzduch zatuchlý, bez proudění, bez odsávání. Pokud byste museli do vozu MHD, tak jedině v celoobličejové masce s respirátorem FFP3 nebo 4.

Pozor na děti, které sahají venku na všechno a potom přijdou domů

Děti po příchodu domů se musí okamžitě poslat do koupelny a umýt si ruce. Děti na rukách přinesou domů viry z venku, z klik od dveří, z autobusu, z tramvaje, z metra atd. Děti nebudou dodržovat předpisy o ochraně proti nákaze, nebudou nosit rukavice, ani roušky, takže zatažení nákazy do bytu nebo do domu přes dítě je opravdu vysokým rizikem. Coronavirus je dosud stále neprozkoumaný virus z rodiny virů SARS, který patří ve specifikaci WHO k nejnebezpečnějším virům na světě a spadá do stejné klasifikace a třídy nakažlivosti jako Ebola, Marburg, MERS, Lassa, Nipah, Hendra a další prudce nakažlivé viry. Podcenit Coronavirus znamená vystavit riziku sebe i své blízké.

Coronavirus není chřipka, je to dosud virus neurčeného původu s podivnými znaky chování, vyvolávající zřejmě retrocyklární nákazy, a proto je třeba přijmout všechna opatření k tomu, aby lidé ochránili své rodiny a blízké. Ve chvíli, kdy roušky nejsou, respirátory nejsou, a nadále a vesele lidé prskají do hromady rohlíků a housek v supermarketech, je potřeba přijmout vlastní opatření a zařídit se tak, jak to jde.