C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Bude se časem platit zástřelné za seniora, když je takový škůdce společnosti?

i60.cz

i60.cz: Šikana na silnicích? Senioři se bouří proti návrhům BESIPu, chystají dokonce ústavní stížnost


DISKUZE

Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Pro vkládání příspěvků do diskuze se musíte přihlásit

Vladimír Kokoška 15.9.2019 21:42

Vzkaz pro autora dopisu JUDr. Králíka: Výpočet poměru nehodovosti seniorů a ostatních řidičů je špatný. Předpokládám, že vstupní čísla jsou správná. Jestliže je celkem řidičů 6 078 136 a z toho řidičů seniorů 1 366 920, pak těch neseniorů je 4 711 216. Jestliže celkový počet nehod byl 104 764 a počet nehod zaviněných seniory 5 238, pak počet nehod neseniorů činí 99 526. Výpočet nehodovosti seniorů je správný 260,9 nehody na 1 seniora. Výpočet nehodovosti neseniorů je špatný. Je to 4 711 216 : 99 526, což činí asi 47,3. Poměr mezi seniory a neseniory je 260,9 : 47,3 což činí asi 5,5. Čili senioři mají dokonce 5,5x nižší nehodovost než ostatní účastníci silničního provozu.

Josef Klingenhofer 15.9.2019 14:09

Honza Fiala 11.9.2019 23:29… Kdyby měli dost soudnosti … Pane Fialo podle Vašeho příspěvku soudím, že jste mladý člověk. Ale také se nejspíš dožijete věku, kdy budete auto potřebovat a společnost vás bude nutit odevzdat řidičák jenom kvůli věku, ačkoliv na řízení auta bude mít dostatek schopností. Myslím, že až se toho dočkáte, bude to i díky vašim a pobným názorům pro seniory mnohem horší.

Ivan FILIPEC 13.9.2019 09:21

U řidičů senioru je velký rozdíl, řidič jezdící pouze 30 x do roka může být problém. Jestliže jezdím denně a jezdím více jak 40 let, taj jsem vyježděn a nikdy jsem nezpůsobil dopravní nehodu. přijíždím ke křižovatce a tam čeká auto, najednou se rozjede a ještě jede pomaličku, to dělají buď sváteční řidiči nebo z mé zkušenosti mladé řidičky, to potom brzdíte i očima. Moje zkušenost-překračování rychlosti o 20 a více, do 10 km jsou to výjimky a když dodržujete, tak na Vás blikají, troubí . Trestat někoho, že je senior za volantem, je nejen směšné, ale i arogantní a hloupé. To by už někteří řidiči autobusu museli taky skončit. Nejhorší a nejnebezpečnější jsou mladí řidiči, nebezpečnost řidičů je následující – RZ A – S – U- B, ti jsou nejbezohlednější, arogantní a bez pudu sebezáchovy.

Zdenka Jírová 13.9.2019 00:05

Jaké zostřené postihy budou pro opilé řidiče? Také budou mít poznámku v řidičáku?

Eva Hynkova 12.9.2019 20:39

Naprosto souhlasím s názorem paní Květy Bartoškové Zázvorkové, který zveřejnila dne 11.září 2019, mluvi mi z duše. Arogance některých především mladých namachrovaných řidičů je úděsná. O tom se nepíše palcovými titulky, ale důchodce způsobí doprava.nehodu a je z toho „třetí světová“. Trochu nadhledu by určitě neškodilo u pánů redaktorů. Souhlasím se zdravot.prohlídkami bez diskuze, ale co dělat s řidičem, který řídí auto a nemá ŘP, je vybudovány a vše má „na háku“?!! S tím nikdo nic nedělá, ale kdyby to byl důchodce, to by byl určitě palcový titulek……

Adéla Rybková 12.9.2019 19:36

Jsem pro to, aby se zpřísnily pokuty za nedodržení kontroly u lékaře. Dívám se na to z druhé strany věkového spektra a zde jsou mé argumenty: měsíc nazpět, přehledná křižovatka, senior (84) za volantem, nedání přednosti vozu na hlavní silnici. Výsledek? Dva kamarádi (pár) jsou po smrti, další manželský pár skončil s vážnými zraněními ve špitále. Senior nezraněn, a že prý si vozu na hlavní silnici nevšiml. Další příklad: rychlostní silnice s oddělenými směry, listopadová noc, prší. Do označeného a odděleného pruhu v protisměru najíždí postarší pán (83) ve felicii. Uvědomuje si, že najel špatně, a proto… místo odstavení vozu ke krajnici a zapnutí výstražek jede nezměněnou rychlostí dál, ale zato zhasne světla, aby jej nikdo neviděl. Velmi inteligentní počin, což? Výsledek? Čelní náraz do vozu mého otce. Zde naštěstí přežili všichni, i přes jedno vážné poranění. Zamyslete se. Opravdu jezdí senioři bezpečně? Mohu říci, že jezdí pomalu, ale bezpečně? Po těchto zkušenostech si opravdu nejsem jista.

Jaromír Kafka 12.9.2019 19:06

To celé naprostý nesmysl.Já ve svých 75 letech ještě pracuji.Tak si přemýšlím,zda mě to také nezakáží.Takových jako jsem já je hodně.Ať jsou zaměstnanci nebo majitelé firem.Tak si nedovedu představit,jak by mohl třeba dojíždět do zaměstnání,když to jinak než po dálnici třeba nejde.Podobných případů je určitě hodně.Co je však pravda?Doporučil bych všem starším řidičům,aby si aspoň jednou za čas pročetli pravidla provozu.Jak se mají chovat v jízdě mezi pruhy a další záludnosti v provozu.Doporučuji 1x ročně zajít k očnímu lékaři pro vlastní bezpečnost i bezpečnost ostatních uživatelů v dopravě.Opravdu lze zjistit začínající šedý či zelený zákal.Já to prožil.Mám za sebou operaci obou očí a nemusím nosit brýle.Začínalo to úplně nevinně.Prostě jsem měl trochu rozmazané vidění.To vše lze zjistit u očního lékaře.Jinak samozřejmě souhlasím s panem Judr Králíkem

Václav Müller 12.9.2019 16:41

Možná by stálo zveřejnit a přidat statistiku seniorů, kteří dlouhodobě (více jak např. 10 let) požívají bonusu 50% na povinném ručení. Hlavním zdrojem nehod není věk, ale agresivita na silnicích. Dokud bude vítězit doktrína rychlosti nad doktrínou bezpečnosti, nebude to lepší. Klidně ať pojišťovny zavedou americký (USA) způsob pojištění, tam to trvalo mnoho let, ale zlepšila se situace až po drastických pravidlech pro pojištěnce-nedodržovatele předpisů a agresívní řidiče včetně parkování atd.

Karel Janovský 12.9.2019 14:01

Narodil jsem se v roce, kdy byl spáchán atentát na Heydricha. Za posledních 11 měsíců jsem najezdil v ČR i v zahraničí 14 tis. km bez nehody. Nehody způsobují agresivní řidiči a ti, kteří nevěnují dostatečnou pozornost řízení auta. Páni úředníci sedí v pražských kancelářích a o životě vědí leda kulové. Možná by bylo vhodné opět si po 600 letech vzpomenout na první pražskou defenestraci!

pavel hrodek 12.9.2019 13:30

vazeni, vzrustajici nehody jsou zpusobeny jen a pouze vzrustajici agresitivitou na nasich silnicich. nestihaji pouze reagovat, nebylo by ucelnejsi postihovat spise tuto formu rizeni ?

Miloš Picek 12.9.2019 11:26

Pane Neřolde, jsou senioři ti, co nedodržují odstupy mezi vozidly, ti co předjíždějí v nepřehledných úsecích, ti, co se neumí řadit na křižovatkách, ti co nemají představu, jakou dráhu ujedou než předjedou jiné vozidlo. Proč jsou nehody převážně na stejných místech již řadu let po sobě. Je mi 68 let, služebně jsem byl mockrát jako řidič v zahraničí. jezdím do zahraničí i dnes. Jsem šťastný, když opustím republiku, protože jedu v naprosté pohodě. Nevím o tom, že by v Německu, Itálii, Francii, Španělsku, Portugalsku atd. měli nějaká omezení, kromě zdravotních důvodů. Důchodci jezdí po dálnicích, nikoho to nepohoršuje. Není Váš návrh jen náplastí na nedostatečnou teoretickou přípravu v autoškolách, na to, že řidiči se silnými auty si myslí. že se jím nemůže nic stát. Zaměřte se, prosím, na nové řidiče a neukázněné řidiče, aby kromě řízení uměli také ježdit na komunikacích. Zásadně nesouhlasím s globální diskriminací důchodců v ČR.

Hana Rypáčková 12.9.2019 08:58

Taky si myslím, že je to nepodložený blábol. Už neví, co na důchodce vytáhnout, to ale nemůže projít, vzhledem k tomu, že i v Praze v městské dopravě je většina řidičů nad sedmdesát let. Jeden mi lífil, jak zaučoval maďase a jak se bál o svůj život a ti by vozili veřejnost…. Mladí riskují, nemají zkušenosti. Jsou špatné okresní silnice a jezdí tam bezohledně.To, že starý řidič může jen na úsek silnice od domu k prodejně, jsem se už setkala. Dali na ten úsek 30 rychlost, ale asi i kvůli stromům.. Mě lékař nabádá, ať si jezdím, dukud nemám problémy. Snad mu nejde o tu platbu za papír…

Ivo Celjak 12.9.2019 07:28

Pan Neřold zřejmě neví nic o současném automobilovém světě. Kdyby své nápady konzultoval s ekonomy výrobců aut, majiteli servisů, prodejci nových a ojetých aut, zalezl by tiše do králičí nory a už nikdy nevylezl. Senioři, buďte v klidu, žádný nápad pana Neřolda se realizovat nebude.

Josef Novák 12.9.2019 07:21

Je mi 71 let, mám najeto přes dva miliony kilometrů bez nehody, myslím, že zájem BESIPU by se měl zaměřit na mladé řidiče bez zkušeností a také na takové ty frajery, kteří si myslí, že na silnici mohou vše. Někdy mi hlava nebere, co hlavně ti mladí borci na silnici vyvádějí. Souhlasím s dopisem pana doktora Králíka a rád se připojím k hromadné stížnosti.

Jan Jirak 12.9.2019 06:22

jsem pro podpisovou akci stížnosti

Jaroslav Havlicek 12.9.2019 01:15

Dotaz pro JUDr Kralika K cislum: 2014 – 3.5% a 2018 – 5% – mel byste i absolutni pocty senioru ? Protoze kdyby bylo v roce 2014 treba 100tisic a v roce 2018 treba 150tis, tak by pocet nehod na 100 senioru vlastne klesl. (Protoze 2014 – 3.5 nehod na 100 ridicu a v r 2018 – 3.3 nehod na 100 ridicu). ——- Pro p. Fialu Tohle presne „Jízda napůl v protisměru, nedání přednosti pro nepodívání se do křižovatky, blikání na kruháči při nájezdu místo výjezdu či rovnou šup do protivky… Nájezd na dálnici do protivky, ignorace zipu, nezvládání jízdy v pruzích, bezdůvodně pomalá jízda,“ – delaji ridici, kteri neco lusti na svem smart phounu. 🙂 PS: mimochodem, blikani pred kruhacem je pravidlo v UK kde jsem 2 roky ridil. A vyrazne to zrychluje provoz, protoze jeste pred tim, nez vjede auto na kruhak, tak vim, jak bude dal pokracovat.

Honza Fiala 11.9.2019 23:29

Kdyby měli dost soudnosti a sebekritiky, aby při zhoršením zdravotním stavu, snížené pozornosti, reakcích atd. sami šli odevzdat noty na úřad, nebo aspoň přestali ohrožovat ostatní účastníky, nemuselo by se nic řešit. Bohužel tak se neděje, lékařská prohlídka je jen formalita… A pak se dějí věci. Jízda napůl v protisměru, nedání přednosti pro nepodívání se do křižovatky, blikání na kruháči při nájezdu místo výjezdu či rovnou šup do protivky… Nájezd na dálnici do protivky, ignorace zipu, nezvládání jízdy v pruzích, bezdůvodně pomalá jízda, protože já se kochám (ne kvůli srnkám, mlze či jinému důvodu objektivnímu), nadjíždění doprava při odbočení vlevo, aby nikdo neprojel křižovatkou, zmatkování, špatný odhad vzdáleností a rychlostí jiných aut… A mnoho a mnoho dalších čuňáren, které neskončí nehodou jen pro duchapřítomnost ostatních. Kdyby ostatní nereagovali, omílaná statistika by byla mnohem horší.

Dana Puchalská 11.9.2019 22:28

Ano Oldřichu, dej se do toho. Já sice nejsem řidička, ale můj manžel ano. A řídit umí – jako z partesu. Vždyť jezdí už 50 let a to něco znamená, ne?????

ivana kosťunová 11.9.2019 21:19

Oldo, možná by stačilo jenom něco ve smyslu :“Čtenáři portálu i60 podporují obsah dopisu Jiřího Králíka …atd…

vladimir vit 11.9.2019 20:35

je mi 71 roku a jezdim od 15 let a 30 let jako ridič z povolaní a jezdit budu dokud mě to zdravi dovoli a nezabije mě nejaky zdrogovany nebo agresivni frajer s bourakem takže nesouhlasím s nejakym omezovaním duchodcu za volantem

Ludmila Řehulková 11.9.2019 20:21

Zvýšení věku pro odchod do důchodu ano? Jezdit autem ne? Jezdím skoro denně 47 roků. Jeden příspěvek se děsil jak špatně lezeme do auta vystupujeme. Proto že se nám špatně chodí, jezdíme autem. Hlava nám ale slouží na rozdíl od některých řidičů s jejich arogancí, nedodržování předpisů, agresivitou, opilostí a zdrogovaných. Tito by měli být postihováni. Ne normální řidiči. Klidně se přidám k ústavní žalobě a nebo petici. Je to nehoráznost ,kterou si někdo od zeleného stolu vymyslel proti nám seniorům. Zaměřte se raději proti provinilcům a jiným rádoby řidičům, kteří jedou „já jsem pán a cesta je moje“

Zdenek Slabý St 11.9.2019 20:18

Dobrý,za nějaký čas budou dvaasedmdesátníci makat v práci ale chodit budou pěšky.,dělat můžou jezdit ne,kocourkov.

Josef Klingenhofer 11.9.2019 20:13

Děkuji panu doktorovi Králíkovi za článek na toto téma. Ministři a různí experti neustále vyhrožují zvyšováním penzijního věku a na druhé straně by každému po 65ti letech nejraději zakázali nebo alespoň omezili řízení auta. Podle mého názoru je to porušení Základní listiny práv a svobod – diskriminace podle věku. A k lidem, kteří to navrhují – oni si snad myslí, že nikdy nezestárnou. Je to ovšem docela naivní ba přímo hloupé.

Alan Karel 11.9.2019 19:47

Je mi sedmdesát, jezdím od 15ti let. Autem i na motorce ale tenhle nápad ministerstva dopravy a besipu mě neskutečně naštval. Je to nehorázná diskriminace seniorů.

Oldřich Čepelka 11.9.2019 18:37

V článku a komentářích je snad všechno, co se k věci dá říct. když by některý dobrovolník vyzobal všechny argumenty a fakta a ponechal stranou jen jednoduchá pobouření a emotivní vyjádření, tak by se to rovnou mohlo poslat na MD a do médií. Bylo by dobré, aby hlas seniorů byl víc slyšet. (Jdu se hned o něco malého pokusit.)

Jarmila Komberec Jakubcová 11.9.2019 18:14

Pane Bárka každoroční školení řidičů-amatérů by asi nebylo možné z kapacitních důvodů. Jinak bych se nějakému přezkoušení nebránila.

Dana Puchalská 11.9.2019 16:56

Že se k tomu ještě vracím. Nás dvakrát ošklivě naboural auto a světě div se, byly to mladší ženy. Jedné bylo 45 a druhé 25 let.

Dana Puchalská 11.9.2019 16:54

Paní M. A. To už bude mít na starost policie a pochopitelně i pojišťovna. Vím o čem mluvím. Pár let jsem byla totiž pojišťovací pracovník. Tak si přečtěte ještě názor paní Ireny M.

Jaroslav Bárta 11.9.2019 16:51

Každý rok se zůčastňuji školení řidičů nákl. aut. Jsem přesvědčen, že kdyby měli řidiči amatéři chodit na povinné školení, ubylo by dopravních nehod způsobených ml. řidiči, kteří vyznávají svižnou, tj. bezohlednou jízdu. Říkám jim z vl. skušenosti podkontroláci, jelikož na otázku, proč tak lítají odpovídají…mám to pod kontrolou a za pár km je najdete omotané kolem stromu…

Jaroslav Bárta 11.9.2019 16:46

Samozřejmě se připojím k žalobě na tuto nehoráznost , co se týče osočování řidičů seniorů od nějakých “ odborníků“…