C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Kdo je hrdina?

czechfreepress.cz

Hrdinové mezi námi


Hrdina… toto slovo je v posledních dnech často spojováno s padlými vojáky. Ovšem veliký hrdina byl i na koupališti v Dubí. A bolestivě za to zaplatil…

Obyčejný kluk, žádná vazba a přesto se nebál zastat ženy, jež byla napadena romskou spoluobčankou. Jak známo, tato skupina obyvatel má poněkud jiné chování i myšlení. Jsou jak to nazvat…? Temperamentní..

Ne.

Jsou nevychovaní, ukřičení a rychle jejich vztek přechází v agresi. Také často drží pospolu. Proto, kdykoliv je nějaký problém, se jich zjeví tolik najednou.

Férové jednání nebo racionální komunikaci většina z nich nezná. Stejně tak, jako při incidentu na dubském koupališti. Mladík se zastal ženy, jež byla bezdůvodně napadena romkou a vzápětí se na něho slétli další snědí spoluobčané a mlátili ho hlava nehlava. Pěsti, facky, kopance. A spousty nadávek. Borec naštěstí vyvázl s podlitinami, má roztrženou pusu, zlomená žebra, poraněné ucho..

Ale přežil. Policie v následujících dnech jednu pachatelku obvinila. Dobrá práce, chtělo by se říct. Jenže…Na místě bylo útočníků více, nadávky se týkaly /mimojiné/ mladíkovy bílé pleti a policie přesto tento čin nevyhodnotila jako rasově motivovaný…

Můžeme se jen dohadovat, jak by byl čin kvalifikován, pokud by se role obrátily a poškozeným by byl rom. Ale nechci spekulovat. Chci jen vyzdvihnout hrdinské jednání mladíka, který se nebál menšiny a zakročil. Někomu tento článek může přijít jako rasistický, ale věřte, že jen pojednává o tom, co většina z nás zná – problémové chování této skupiny obyvatel.

Každý s nimi má nějaké zkušenosti. U mě převládají spíše ty negativní. Samozřejmě neházím všechny do jednoho pytle, někteří se chovat umí. Ale..

Autor: Jakub Beznoska