C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Tak kdo je vlastně zrádce?

aeronet.cz

Šok před Vánoci? Všechno je jinak, podle dokumentu hlasovala pro Globální kompakt o uprchlících celá česká vláda, nikdo se nezdržel hlasování a nikdo nebyl proti! Ministr zahraničí Tomáš Petříček řekl, že si nepamatuje, jestli se Andrej Babiš zdržel nebo hlasoval proti, ale dokument to jednoznačně vyvrací, vláda totiž odsouhlasila usnesení jednomyslně! Proč se premiér alespoň nezdržel hlasování, když tvrdí, že nesouhlasí s oběma globálními pakty?


A je to nakonec venku. Jak se zdá, tanečky okolo hlasování České republiky v OSN ohledně Globálního kompaktu mají nečekané rozuzlení. Jak zjistila redakce Aeronetu ve spolupráci se Svobodným vysílačem CS, na webovém serveru Vlády ČR se totiž objevil záznam z pondělního hlasování na 51. schůzi vlády [1], kde byl mj. projednáván i postoj České republiky ke Globálnímu kompaktu a jeho dvěma částem, Globálnímu kompaktu o uprchlících a Globálnímu kompaktu o migraci. Hlasování ministra zahraničí ČR Tomáše Petříčka v noci z pondělí na úterý v New Yorku v sídle OSN totiž vyvolalo obrovské emoce, protože český ministr tam hlasoval pro první jmenovaný pakt, tedy pro Globální kompakt o uprchlících.

Okamžitě se strhl obrovský poprask a SPD dokonce chtěla svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Andrej Babiš přitom v českých médiích a v rozhovoru pro Novinky.cz deklaroval, že odmítá oba dva zmíněné kompakty. Když ovšem Tomáš Petříček hlasoval v OSN pro kompakt o uprchlících, Andrej Babiš vzkázal, že je to nezávazný dokument, že se hraje hlavně o ten druhý, o kompakt o migraci, a ten prý ČR opravdu nepodpoří. Ve středu se tak opravdu stalo, Tomáš Petříček v OSN hlasoval proti kompaktu o migraci.

Zdálo by se, že celá věc je tím jakoby uzavřena, ale vůbec tomu tak není. Ministr zahraničí Tomáš Petříček totiž na svém Facebooku a také pro česká média začal vypouštět velmi podivné informace. Podle článku na serveru Parlamentní listy doslova uvedl [2], že Andrej Babiš na vládě v pondělí byl opravdu proti přijetí obou kompaktů, ale s názorem zůstal osamocen.

Tomáš Petříček: “Jestli se nemýlím, tak pan premiér nehlasoval pro, nevím, jestli se zdržel nebo hlasoval proti.”

To tvrdí ministr zahraničí a v podstatě by se to dalo pochopit jako tak, že Andrej Babiš byl přehlasován. Jenže pozor, to není všechno. Tomáš Petříček dále uvedl, že si nepamatuje, jestli Andrej Babiš při hlasování o usnesení ke Globálnímu kompaktu byl proti, anebo se jenom zdržel hlasování. Jenže právě dnes se objevila na serveru Vlády ČR výbušná dokumentace a záznam z jednání vlády, a to, co se tam uvádí, to je doslova šok a facka.

Někdo si dělá z voličů ANO blázny, protože záznam z jednání vlády prokazuje, že vláda hlasovala pro usnesení jako jeden muž

Podle záznamu z jednání totiž celá vláda v pondělí hlasovala pro usnesení [3] v této výbušné věci zcela jednomyslně! Jak se uvádí v dokumentu [4], z celkem 15 přítomných členů vlády hlasovalo pro usnesení č. 876 všech 15 členů. Nikdo se tedy nezdržel usnesení a nikdo nehlasoval proti. Je to všechno úplně jinak, záznam z jednání vlády to natvrdo odhaluje a dokazuje, snad jedině s výjimkou, že zapisovatelka udělala chybu a do záznamu to napsala špatně, ale to je asi nepravděpodobné, protože jak se říká, co je psáno, to je dáno.

Minimálně v této chvíli to znamená, že na české občany byla celý tento týden hrána habaďůra, aby si každý myslel, že premiér byl proti, anebo že premiér byl přehlasován na vládě, anebo že se premiér zdržel hlasování. Ne, nic z toho není pravda, protože pravda je prostě taková, že celá vláda, včetně Andreje Babiše, hlasovala jednomyslně pro celé usnesení, kterým vláda ukládá ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi, aby hlasoval PRO globální kompakt o uprchlících, a aby hlasoval PROTI globálnímu kompaktu o migraci. To znamená, půl napůl. A premiér Andrej Babiš pro tento návrh usnesení hlasoval.

Bez komentáře.

Toto zjištění zcela mění situaci, protože to znamená, že nejenom, že Andrej Babiš se nechce přiznat k tomu, že hlasoval na vládě pro globální kompakt o uprchlících, kromě toho, že tedy hlasoval proti kompaktu o migraci, a co je zajímavé, ministr zahraničí Tomáš Petříček dokonce premiéra tak trochu jako kryje, protože jak uvedl pro média, jmenovitě na Českém rozhlasu a také na svém Facebooku, prý si nepamatuje, jestli Andrej Babiš hlasoval proti návrhu usnesení, anebo jestli se zdržel.

Vzhledem k tomu, že tento bod č. 32 byl na programu jednání vlády v pondělí jako úplně poslední, nelze věřit tomu, že by měl Tomáš Petříček tak krátkou paměť a nepamatoval by si, jak dopadlo hlasování na vládě k této výbušné věci. Pokud by premiér byl proti, hned by se to rozmázlo a řeklo by se, že Andrej Babiš je osamělý jezdec. Jenže když hlasování dopadne jednomyslně pro návrh, potom jsou vytáčky a bláboly o tom, že si na nic nepamatuje, už velice trapné.

Babiš se mohl alespoň zdržet při hlasování o usnesení, protože v návrhu mu prošel odpor proti jednomu ze dvou kompaktů, ale on se rozhodl podpořit celé usnesení, a to i s tím kompaktem o uprchlících

Andrej Babiš si mohl zachovat tvář, mohl se prostě v rámci kompromisu zdržet hlasování, a to z toho důvodu, že v usnesení je Babišův návrh na odmítnutí globálního kompaktu o migraci, takže aby Babiš nehlasoval proti vlastnímu návrhu, tak by se symbolicky zdržel hlasování, protože by řekl, že nesouhlasí s tím druhým kompaktem v usnesení, s globálním kompaktem o uprchlících. Jenže Andrej Babiš se rozhodl, že bude hlasovat pro vládní usnesení jako celek, že usnesení prostě podpoří aktivně svým hlasem na vládě, tedy včetně té výzvy ministru zahraničí, aby v OSN aktivně hlasoval PRO kompakt o uprchlících.

Vláda jednomyslně hlasovala PRO toto usnesení.

Tohle opravdu není dobré a nevysílá to dobrý signál k voličům, protože někdo si z nich dělá blázny. Premiér tvrdí, že byl proti, ministr zahraničí tvrdí, že Babiš byl proti, ale nevzpomíná si, jestli hlasoval proti nebo se jen zdržel, a nakonec se o víkendu ukáže záznam z vlády, který tomu nasadí korunu, protože se provalí, že vláda vesele zvedla ruku pro oba kompakty “sakum prdum” jednomyslně. Ty vole, to nevymyslíš! Vždyť to je jak u blbejch na dvorku, když startujou motorku.

Tady vůbec nejde o to, jestli ty kompakty jsou závazné nebo ne, protože to je automatické, že budou zahrnuty do zákonů EU na úrovni Evropského parlamentu. A tím pádem budou závazné i pro ČR, která tím bude přehlasována v EU.  Jenže tady jde o důvěru vlády, o důvěru slovům, které pronáší premiér, ale i ministr zahraničí. Pokud někdo na vládě v pondělí jednomyslně odhlasuje podpis brutálního kompaktu OSN o uprchlících a už v pátek si nikdo nepamatuje, jak kdo hlasoval na vládě, tak potom opravdu jsou z občanů děláni blbci, kteří prostě si myslí něco jiného, než co ve skutečnosti vláda dělá.

Andrej Babiš prohlásil na svém Twitteru, že ČR nepřijme ani jednoho migranta. Doufejme, že pokud ta situace přijde, že to nedopadne jako v pondělí na zasedání vlády. Může jít totiž pouze o záměnu slovíček a nedorozumění. Je možné, že ČR opravdu nebude přijímat migranty, jak píše pan premiér na Twitteru nahoře, ale jak to bude s těmi uprchlíky? S těmi stovkami tisíc uprchlíků, kteří už více jak 3 roky čekají v Itálii a chtějí do Evropy, pane premiére? Migranty ne, ale uprchlíky ano? Není to nebezpečné slovíčkaření? Takto si máme vysvětlovat pondělní usnesení? Pokud umíte anglicky, sami se zděsíte, co globální kompakt o uprchlících obsahuje, více v odkazu zde.

Veselé Vánoce, přátelé!

Vážení čtenáři, děkujeme Vám za přízeň, kterou jste nám projevovali po celý tento rok. Doufáme, že články na Aeronetu, titulkovaná videa a třeba i páteční rozhlasové pořady se Vám líbily, a že skutečně obohacujeme váš znalostní a informační rozhled ve světě dnešních politických procesů a událostí. Děkujeme za Vaši finanční i morální podporu, kterou jste nám projevovali po celý rok, bez Vás a Vaší pomoci bychom tu dnes již nebyli, protože za námi stojíte jen Vy a nikdo jiný. Nemáme fondy, nečerpáme dotace, neplatí nás oligarchové, ani ministerstva skrze státní rozpočet. Užijte si svátky a zbytek roku v pohodě a nejlépe v rodinném kruhu a s dětmi, hlavně s těmi dospělými, které se tak rodičům v posledních letech názorově a politicky odcizují. Krásné strávení vánočních svátků, Silvestra a Nového roku Vám proto za celou redakci AE News přeje

-VK-

Šéfredaktor AE News