C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Okamurova břitva?

aeronet.cz

Nejvyšší správní soud přijal návrh na rozpuštění SPD! Útok proti Okamurově straně přichází jen pár týdnů před podzimními volbami do komunálu a Senátu. Uvnitř hnutí jsou prý porušovány demokratické principy a stanovy! Brněnská buňka SPD se úplně rozpadla, podnět k rozpuštění hnutí podal bývalý člen SPD! Začíná to připomínat počátek rozpadu Úsvitu, začínají komentovat situaci lidé seznámení s pozadím brněnského povstání!

Vedoucí kolotoče

Nejvyšší správní soud přijal návrh na rozpuštění SPD! Útok proti Okamurově straně přichází jen pár týdnů před podzimními volbami do komunálu a Senátu. Uvnitř hnutí jsou prý porušovány demokratické principy a stanovy! Brněnská buňka SPD se úplně rozpadla, podnět k rozpuštění hnutí podal bývalý člen SPD! Začíná to připomínat počátek rozpadu Úsvitu, začínají komentovat situaci lidé seznámení s pozadím brněnského povstání!

Šokující zpráva dnes přišla od ČTK. Nejvyšší správní soud akceptoval návrh Kamila Papežíka, bývalého člena SPD ze zaniklé stranické buňky z Brna, na rozpuštění Hnutí SPD [1]. Kamil Papežík byl v Brně jedním z nejaktivnějších zakládajících členů SPD, ale nakonec byl odstraněn z kandidátky. Nelze se mu divit, že ho to rozčílilo. Ten se s tím odmítl smířit a podal žalobu na SPD. Soud se bude návrhem zabývat v nejbližší době. Původně se očekávalo, že soud návrh zamítne, protože podle pravidel návrh na rozpuštění může podávat jen vláda nebo poslanecká sněmovna, nikoliv jednotlivec.

Jenže podle posledních informací Nejvyšší správní soud bude návrh hodnotit jako podnět, který následně předá vládě ČR, která potom ex-post může tento návrh oficiálně posvětit. Jedná se tak o přímý útok na SPD na systémové úrovni a hrozí především to, o čem se hovoří již delší dobu a na co já upozorňuji již od minulého roku. Uvnitř místních organizací SPD dole na obcích a městech probíhají velmi podivné procesy, které vyvolávají velké znepokojení již od říjnových voleb.

Kamil Papežík, který podal žalobu na SPD.

Politické ukotvení v SPD má jeden silový závěs, a tím je Tomio Okamura. On ztělesňuje program, myšlenky, teze a de facto celé hnutí. Problém je v tom, že to nestačí. Aby strana fungovala, musí být postavena na pevných základech a místní organizace musí šlapat. Ne všude se to však daří a trestuhodně je třeba přiznat, že některé chyby a přešlapy vznikají i ve vedení strany při obsazování kandidátek. Dosazení bývalého velkozednáře Hynka Berana do čela pražské kandidátky vyvolalo šok a úděsnou reakci u mnoha lidí. Jenže to není zdaleka tak hrozné ve srovnání s tím, k čemu došlo v Brně, v druhém největším městě v ČR. Tam se totiž před několika měsíci brněnská buňka SPD rozhádala takovým způsobem, že se rozpadla a zanikla, přesto však skupina členů SPD postavila do voleb kandidátku, ovšem podle tvrzení Kamila Papežíka v rozporu se stanovami hnutí.

Zamčené dveře, odpojený zvonek, kandidátka s lidmi, které nikdo nezná…

Mnoho členů buňky nebylo dokonce připuštěno k jednání a hlasování při sestavování kandidátky, zamkli před nimi dveře, zatarasili jim vstup, podle vylíčení svědků to vypadalo jako scéna z italského filmu. Skupina lidí venku, dobývají se dovnitř, skupina lidí uvnitř, která je nechce pustit dovnitř. Řev, křik, výhrůžky žalobami, právníky. Hlavní problém podle informací naší redakce spočíval v tom, že kandidátka do voleb v Brně měla být sestavena v rozporu se stanovami hnutí, protože z vedení hnutí je prý vytvářen tlak na to, aby na čela kandidátek byli uměle ad-hoc dosazováni lidé podle výše sponzorského daru, zatímco lidé, kteří celý rok pracují pro SPD, propagují hnutí a dělají mnoho práce, jsou odsouváni na nevolitelná místa, a to jenom kvůli tomu, že nemají peníze na to, aby mohli přispět hnutí velkou částkou na volby.

Tomio Okamura po úspěšných volbách na podzim.

SPD se totiž snaží nezadlužovat a nepůjčovat si u bank, což je správné a sympatické. Jenže to s sebou nese současně i tzv. “syndrom českého mládežnického hokeje”, který nyní vidíme i v případě kandidátek SPD. To přirovnání se týká českého nešvaru, kdy talentovaní mladí hokejisté se nedostanou do sestav a na soupisky, protože jejich rodiče nemají peníze na sponzorské dary pro hokejový klub, bez kterých ale klub nemůže vůbec fungovat, pokud se nechce zadlužovat. Je to začarovaný kruh. Takže talentovaní hráči sedí na lavičce nebo dokonce s hokejem končí, ale děti z bohatých rodin tvoří stabilní kádry hokejového klubu. Bohužel se zdá, že do stejného začarovaného kruhu se dostala i SPD.

Velmistr z Ordo Pragensis na kandidátce v Praze a syndrom “české hokejové mládeže”

V Praze byl totiž do čela kandidátky zvolen jeden z nejbohatších lidí uvnitř SPD, bývalý velmistr zednářské lóže Ordo Pragensis [2], na kandidátkách SPD vidíme exekutora, dále provozovatele ubytoven pro sociálně vyloučené, majitele realitních kanceláří. Všichni tito lidé mají hafo peněz a rádi přispějí SPD na provoz, aby strana byla nezávislá a nemusela se zadlužovat u bank. Jenže tento systém samofinancování SPD dříve či později tvrdě narazí na odpor těch lidí, kteří ve straně pracují od nevidím do nevidím, ale potom přijde bohatý člověk a je dosazen na první místo kandidátky, protože je to on, kdo zaplatí místní organizaci kampaň a volby. A lidé, kteří nemají tolik peněz v SPD, tak prostě ostrouhají. A právě v Brně přetekl pohár trpělivosti lidem z SPD, kteří nesouhlasili s tímto způsobem sestavování kandidátek.

Místní organizace SPD v Brně v době, kdy ještě fungovala.

Jejich odpor byl potlačen vskutku svérázně, bylo jim zakázáno zúčastnit se hlasování a projednávání kandidátek. Stalo se to prý několikrát, jednou to byly zamčené dveře, odpojený zvonek, jindy byla v pozvánce uvedena jiná adresa zasedání, to jsou prostě vážná obvinění, která opravdu mohou SPD poškodit, protože to nemá s demokracií nic společného, pokud je to tedy pravda a jedna strana nechce poškodit druhou úmyslně v tom smyslu, že by jejich tvrzení nebyla pravda. O tom musí rozhodnout už zřejmě jenom Nejvyšší správní soud.

Pokud si vzpomínáte, několikrát jsem o tom hovořil na rádiu, že samofinancování SPD je dvousečná zbraň, protože se může obrátit proti SPD. Je to proto stejná situace jako s českým mládežnickým hokejem, nechcete se zadlužovat, ale ti, kteří by měli být na soupisce, protože jsou nejlepší a nejpracovitější, nemají prostě peníze na to, aby udrželi klub/stranu finančně nad vodou. Je to tudíž začarovaný kruh, buď se zadlužovat u bank, stávat se vazaly lobbistů a cizích fondů ze zahraničí a mít tak vyřešené financování, anebo financovat projekt z peněz vlastních členů a kandidátky sestavovat podle tržního principu kapitalismu, tzn. na čele kandidátky bude ten, kdo zaplatí největší sponzorský dar straně, nikoliv ten, kdo je nejlepší kandidát.

Mocenský tenzor financování politických stran je začarovaný kruh

A které z těchto řešení je lepší nebo morálnější? Vidíte, už jsme opět a znovu u mocenského tenzoru. Neexistuje bílé nebo černé řešení, jsou to pouze odstíny šedi. Jenže i v těch odstínech šedi je potřeba, aby převažovala bílá nad černou, a pokud z tolika místních organizací SPD přichází takové podivné zprávy a informace o rozvratech a hádkách mezi členy, které vedou k rozvratu buněk a dokonce k žalobám k Nejvyššímu správnímu soudu, potom opravdu vidíme nebezpečný politický proces, který brutálně připomíná počátek zániku a rozpadu Hnutí Úsvit, předchozího politického projektu Tomia Okamury. Politika je totiž nakonec vždy o tom, jaká je vůle většiny a pokud je systém samofinancování nastavený tak, že ti, kdož platí, dostávají přednost na kandidátkách, aby se strana nemusela zadlužovat, potom reálně hrozí, že soud shledá takové jednání za nezákonné.

Brněnská organizace SPD, projev Kamila Papežíka.

Je nepochybné, že jde o účelový útok na SPD, který byl načasován tak, aby SPD poškodil co nejvíce. Jenže všichni si pamatujete, jak dlouho jsem upozorňoval na to, že nelze akceptovat kroky, které probíhají způsobem, který bude spatřován jako nedemokratický. Vyhazování lidí z SPD těsně před volbami, sestavování kandidátek za zavřenými dveřmi před částí členů místní organizace, dosazování movitých osob do čelních míst kandidátek, to všechno se postupně nasčítá a v konečném důsledku může fatálně poškodit SPD. Zde alespoň vidíme, že dělat politiku stojí a padá na penězích. A právě o této kauze budeme hovořit dnes od 19:00 hodin na Svobodném vysílači CS. Dojde i na další témata a události. Všichni jste srdečně zváni k poslechu.

Záznam pořadu

Vážení čtenáři, pokud se vám líbí naše nepohodlné, necenzurované a faktograficky nekompromisní články, které označují a popisují fakta bez ideologického nátěru, přispějte prosím, podle svých aktuálních možností, do konce tohoto měsíce jakoukoliv finanční částkou na zachování provozu našeho serveru, a to na naší obvyklé darovací stránce zde. Přispět můžete bankovním převodem, PayPalem, BitCoinem anebo poštovní poukázkou na účet. Nezávislé a svobodné články nemohou vycházet bez Vaší podpory, protože nás sponzorují a financují pouze čtenáři jako jste Vy. Nemáme za sebou fondy, neziskovky, státní ani evropské dotace. Nemáme granty od zahraničních nadací, bez Vaší pomoci tento projekt nepřežije. Děkujeme všem, kteří již tento měsíc přispěli, moc si vážíme vaší podpory!

-VK-

Šéfredaktor AE News