C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Změna kurzu?

 


Hillary Clinton odstartovala americké détente? Na univerzitě v Yale vytáhla ruskou papachu a sklidila aplaus za výrok na adresu Rusů: “Když je nemůžete porazit, přidejte se k nim!” Šéfka amerických neoconů otočila notu, protiruský éthos selhal, Trumpovi nahnal voliče, čím více útoků proti Rusku, tím více má podporovatelů. Teď už jenom počkat, kdy se nový éthos překopíruje od amerických páníčků do České televize?

Hillary Clinton byla pozvána na univerzitu v Yale, aby promluvila před studenty, kteří na slavnostním shromáždění ukončují svá studia. Všechny přítomné však překvapila, když vytáhla z pod řečnického pultíku ruskou čepici s hvězdou, tzv. papachu a zvolala: “Když je nemůžete porazit, přidejte se k nim!” a zblbnutá americká levicová mládež, která ještě včera považovala všechno ruské za špatné, začala v sále freneticky tleskat a skandovat nadšením [1].

Kdyby někdo z naší redakce ještě před týdnem napsal, že Hillary Clinton bude mávat ruskou čepicí nad hlavou v centrále amerických neoconů na univerzitě v Yale (je to hlavní studijní líheň amerických prezidentů a neconů) a bude vyzývat studenty k tomu, aby se přidali na stranu Ruska, měli by nás za blázny. Jenže, jak můžete vidět ve videu v úvodu, přesně k tomu došlo. Nejde o žádný vtípek, bylo to naplánované a nachystané, symbol a vzkaz byl vyslán a bude to mít za nějaký čas dopady i ve vazalských zemích, které spadají pod vliv USA, tedy i v České republice. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Hillary Clinton: “Když je nemůžete porazit, přidejte se k nim!”

Minulý týden proběhla schůzka na vrcholné úrovni v Soči mezi Angelou Merkel a Vladimirem Putinem. Bez jakéhokoliv zájmu českých médií se odehrály důležité události. Oba dva se dohodli na tom, že výstavba plynovodu Nordstream 2 je klíčovým projektem pro plynovou stabilitu Evropské unie a Německa především. Německá kancléřka však poprosila Vladimira Putina, aby neodřezával Ukrajinu od transitu plynu pro Evropu, protože by to mělo fatální dopady pro ukrajinskou ekonomiku a bezpečnost. Vladimir Putin prosbě vyhověl a zrušil nedávné rozhodnutí Gazpromu, že plyn přes Ukrajinu už proudit nebude. Tahle událost byla připravena a nachystána dopředu. Angela Merkel ví, že o Ukrajinu usilují američtí neoconi, kteří ji chtějí ovládnout a odstřižení od ruského plynu by donutilo Kyjev nakupovat plyn od EU, který ovšem nakupuje plyn opět od Ruska. Německo by muselo plyn Ukrajině subvencovat zpětným transitem, a i když toto řešení už bylo schváleno, dlouhodobě by to bylo neudržitelné.

Merkelová se v Soči “paktovala” s Putinem proti americkému FEDu, Evropa bude nakupovat od Íránu ropu za Eura a tranzit íránské ropy povede přes Rusko a Ukrajinu

Rusko tedy bude nadále přes Ukrajinu pouštět transit, ale na oplátku musí Berlín a EU dohlédnout na Kyjev, aby nespadl pod vliv amerických jestřábů, kteří se snaží kyjevskou juntu poštvat opět do nových bojů na východní Ukrajině. A viděli jsme to před několika dny, kdy v den otevření mostu z Ruska na Krym provedla ukrajinská tajná služba SBU v Kyjevě razie v kancelářích RIA Novosti a ruské televize RT, což odsoudila dokonce i OBSE [2]. Jenže transit plynu nebyl jediným tématem rozhovorů mezi Vladimirem Putinem a Angelou Merkel. Nejdůležitější část se týkala vypovězení nukleární smlouvy s Íránem ze strany USA. Evropská unie totiž minulý týden zahájila intenzivní rozhovory s Teheránem na odstřižení amerického dolaru ze vzájemného obchodu a jeho nahrazení Eurem. Evropa by tak nakupovala íránskou ropu za EURa a naopak Írán by nakupoval evropské zboží také za EURa.

Angela Merkel a Vladimir Putin v Soči, mezi nimi dole na stole bílé růže, které Angela dostala od ruského prezidenta.

Tohle řešení by tedy obešlo americké sankce, které Trumpova vláda hodlá během blízké doby opět uvalit na Írán. Sankce se opět budou týkat dolarových operací a blokace v systému SWIFT, takže Evropská unie se rozhodla, že půjde proti vůli americké vlády a proti americkému dolaru. Jean-Cluade Juncker dokonce uvedl, že ačkoliv jsou USA stále spojencem pro EU, tak ve chvíli, kdy americké požadavky a sankce začínají zasahovat i evropské zájmy, tak v takové chvíli bude Evropa sledovat jen své zájmy a nebude na americké postoje vůči Íránu brát ohledy. EU zvažuje schválit tzv. blokační zákon proti americkým sankcím [3], který by ochránil evropské firmy před americkými sankcemi za jejich obchodování s Íránem. A to byla třetí věc, o které Angela Merkel jednala s Vladimirem Putinem, a to jsou možnosti využití ruské ropovodné infrastruktury mezi Ruskem a Íránem. Evropa tak zcela začala odřezávat svoji plynově-ropnou politiku od USA a zejména od amerického dolaru. Jenže, něco se děje i v ČR.

Fio banka bez dolarových transakcí. Co se stalo? Nikdo neví!

Oblíbená česko-slovenská Fio Banka, která patří mezi průkopníky nízkonákladového internetového bankovnictví, totiž přestala přijímat platby v amerických dolarech od 1. 5. 2018. Celé to začalo tím, že už v průběhu dubna rozeslala banka klientům oznámení o změně korespondenční banky a o tom, že Fio banka dočasně pozastavuje příjmy a odesílání plateb v USD. Jenže od 1. května došlo k vyřazení USD plateb z nabídky banky úplně, banka v poslední komunikaci klientům oznamuje, že usilovně pracuje na obnovení USD operací a jakmile budou obnovené, klienti o tom budou informováni [4]. Konkrétní datum a lhůta, kdy budou platby USD opět podporovány ze strany Fio Banky, není známa. A to je velký problém hlavně pro investory. Fio Banka sice poskytuje služby široké veřejnosti, ale ve svém jádru se specializuje na investory a na investiční příležitosti, do kterých klienti mohou investovat.

Jenže právě oblast investic je úzce monitorována americkým FEDem, protože celý kapitálový trh v USA i v Evropě dnes jede v amerických dolarech. Veškeré investiční tituly na trhu, které jsou lukrativní, jsou dnes denominovány v USD a pokud jde o EURové trhy, ty zase pro změnu svazují silné regulace. Není však jasné, co je důvodem toho, že Fio Banka ukončila spolupráci s původní korespondenční bankou, která zajišťovala clearing USD operací, každopádně je to velmi nezvyklý krok. Fio Banka nepatří do žádného velkého nadnárodního bankovního holdingu a doufáme, že v tom není nějaký nekalý konkurenční boj proti Fio bance, protože neschopnost banky obsluhovat USD operace je opravdu vážný problém, zejména pro banku, která se profiluje jako banka s orientaci na investiční klienty. Na trhu existuje sice mnoho malých bank, ale v drtivé většině případů jde o nízkonákladové dceřinky velkých nadnárodních bank, které se snaží nabídkou nízkonákladového bankovnictví oslovit i drobné střadatele, kterým vadí např. vysoké poplatky u tradičních velkých bank. Jenže malých bank, které jsou opravdu samostatné, je opravdu málo.

Hillary Clinton odstartovala na univerzitě v Yale americké détente k Rusku. Proces se brzy okopíruje i do České republiky

Americký dolar je nástrojem amerických elit a neoconů, takže používají kontrolu nad dolarovými operacemi jako svoji silovou páku na jednotlivé země. Právě proto je návštěva Angely Merkel v Rusku tak důležitá, protože se nově ukazuje, že odstoupení Donalda Trumpa od smlouvy s Íránem bylo poslední kapkou pro globalisty v Bruselu. Evropa se stále ještě musí spoléhat na USA kvůli NATO a své obraně, ale v oblasti obchodu, ekonomiky a politiky se už Evropa odtrhává od spojení s USA. A jak se zdá, neoconům v USA to konečně začalo docházet. Proto najednou Hillary Clinton v líhni neoconů na univerzitě v Yale vytáhla ruskou čepici a zvolala, když je nemůžete (Rusy) porazit, přidejte se k nim. Je to signál, velmi zásadní symbol. Pokud se Evropa a Rusko spojí, američtí neoconi přijdou o šanci získat Rusko na svoji stranu. Protiruské šílenství v USA nezabralo, stejně tak nezabírá v Evropě.

Vladimir Putin a Angela Merkel v Soči.

Síla Ruska roste, stejně tak roste podpora Rusku od obyčejných lidí v Evropě, roste podpora a čtenost zpravodajské alternativy USA i v Evropě, čím více mainstream útočí na Rusko a na alternativu, tím více podpory se Rusku i alternativě dostává. Stejně tak to platí i v ČR ve vztahu k Andreji Babišovi, čím více proti němu média útočí, tím více podpory dostává. Hillary Clinton to tedy už pochopila, otázkou je, kdy to pochopí např. redaktoři České televize. Nějaký čas to bude trvat, ale ten proces se brzy zkopíruje i na Kavčí hory. Protože i na Kavčích horách budou muset vzít tezi Hillary Clinton za svoji: “Pokud je nemůžete porazit, přidejte se k nim!”

Vážení čtenáři AE News, děkujeme vám za podporu, kterou nám projevujete a jsme rádi, že řady čtenářů našeho serveru se rozšiřují. Po celý měsíc Vám přinášíme novinky, analýzy, komentáře, překlady a videa. Náš server nezobrazuje žádné reklamy, které by rušily při čtení našich článků. Všechny naše články a videa jsou zdarma. Veškerý provoz našeho projektu je tak hrazen z dobrovolných finančních příspěvků našich čtenářů. Deset dní před koncem tohoto měsíce máme dosud vybráno cca. 62% z cílové sumy potřebné pro zajištění našeho provozu na další měsíc. Pokud se vám líbí naše práce a co děláme, přispějte nám prosím jakoukoliv částkou na naší obvyklé darovací stránce zde. Přispět můžete bankovním převodem, na PayPal, Bitcoinem a poštovní poukázkou. Náš server bez podpory od našich čtenářů nepřežije. Každé málo pomáhá. Děkujeme!

Upozornění pro naše stávající podporovatele a dárce: Od 23. 5. 2018 došlo ke změně našich čísel bankovních účtů pro ČR a SR, takže pokud máte nastavené trvalé příkazy, změňte si je prosím. Banka se nezměnila, došlo pouze ke změně čísel účtu. Omlouváme se za tyto komplikace, které jsme nepředpokládali a nemohli jsme je oznámit dopředu.

*České titulky v úvodním videu zapnete tlačítkem “CC” v liště videa.

-VK-

Šéfredaktor AE News