C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Pravidelná, nebo Legální?

Informace, které zde uvádím, jsou většinou převzaty z jiných webů. Nemohu kontrolovat jejich správnost, a proto je nepředkládám jako ,,ověřenou a pravdivou informaci“, ale pouze jako materiál k vlastnímu přemýšlení. To, že je zde přetisknu, neznamená, že se vším souhlasím, mnohé mi jen připadá hodno přečtení a přemýšlení. Je tedy na každém čtenáři, aby si sám zhodnotil, co může a nemůže odpovídat realitě. Vezme-li čtenář informace jen jako impulz k vlastnímu přemýšlení, srovnávání, tedy vlastní činnosti, pak mu to nemůže ublížit, ani jej to někam svést…-ZF-


aeronet.cz

Sněmovní výbor se pohádal kvůli Aeronetu a Marakéšské deklaraci, část poslanců obvinila náš server z chybného překladu dvou slov. Pravidelná migrace vs. legální migrace? Na výboru chtěli Aeronet označit za proruský server, návrh byl ale zamítnut! Došlo dokonce na slova o “drzém frackovi” a strhla se hádka!

Vedoucí kolotoče

Sněmovní výbor se pohádal kvůli Aeronetu a Marakéšské deklaraci, část poslanců obvinila náš server z chybného překladu dvou slov. Pravidelná migrace vs. legální migrace? Na výboru chtěli Aeronet označit za proruský server, návrh byl ale zamítnut! Došlo dokonce na slova o “drzém frackovi” a strhla se hádka!

Celý dnešní den probíhají v Poslanecké sněmovně interpelace [1], ale ještě před jejich zahájením se ráno sešel sněmovní Výbor pro evropské záležitosti, který projednával kauzu tzv. Marakéšské deklarace. Na jednání výboru byly přítomny Parlamentní listy, které o tom přinesly článek [2]. Na tomto výboru podle PL padl požadavek podmínit vyplácení rozvojové pomoci africkým zemím tím, že budou spolupracovat při navracení nelegálních migrantů z Evropy. Toto navrhl poslanec Jiří Kobza (za SPD), ale proti tomuto návrhu se překvapivě opět postavilo Ministerstvo zahraničních věcí. Členové výboru však návrh velkou většinou schválili. Proti hlasovali pouze poslanci za TOP 09 a Starostové. Znovu zde vidíte, že TOP09 a STAN podporují migraci do ČR, a když přijde návrh, jak motivovat africké země k přijímání migrantů zpět, tak tento návrh odmítnou. Znovu zde vidíte vlastizrádné postoje Kalouskovy strany a Farského hnutí.

Ondřej Benešík (vpravo) v diskusním panelu americké neziskovky Wilfried Martens Centre a německé Konrad Adenauer Stiftung.

Právě Jan Farský, mj. člen představenstva americké a Zdeňkem Bakalou ovládané neziskovky Aspen Institute Central Europe, usiloval o vyloučení tohoto bodu z jednání výboru, ale návrh neprošel. I když existují readmisní smlouvy mezi Afrikou a Evropou, tak tyto smlouvy nejsou ze strany afrických zemí naplňovány. Výbor proto odsouhlasil prohlášení, že výplata peněz africkým zemím za zpětné přijímání migrantů má být zpřísněna a podmíněna tím, že budou migranty opravdu přijímat, což se dosud neděje. Zasedání výboru trvalo skoro 2 hodiny, ale prakticky celou polovinu tohoto času, podle informací PL, zabrala divoká diskuse o tom, co to jsou a nejsou proruské dezinformační weby.

Předseda výboru Ondřej Benešík z KDU-ČSL chtěl prohlasovat usnesení, že článek s překladem Marakéšské deklarace z našeho Aeronetu je chybný, neboť slovní spojení “regular migration” v anglickém originále dokumentu se prý překládá jako “legální migrace” a nikoliv jako pravidelná migrace. Benešík chtěl přímo do usnesení vložit odkaz na náš server a článek s našim překladem Marakéšské deklarace. Jeho návrh byl ale zamítnut, stejně tak jeho další návrh, abychom byli označeni za proruský server.

Ondřej Benešík se při zdůvodňování svého návrhu usnesení odvolával na údajný seznam dezinformačních webů, který prý vede Ministerstvo vnitra. Poslanec Mikuláš Peksa z Pirátské strany se ale proti tomu ohradil s tím, že „když něco tvrdí Ministerstvo vnitra, tak to přece automaticky neznamená, že to je pravda“. Tento výklad je podle jeho názoru typický pro diktatury a dodal k tomu stanovisko, že… „My liberálové odmítáme princip určování jediné oficiální pravdy Ministerstvem vnitra,“ dodal Peksa. Benešíkův návrh tak neprošel a je zajímavé, že zástupce Pirátů se takto opřel do Ministerstva vnitra.

Překvapivě se tak na stranu našeho serveru postavil poslanec Pirátské strany. Že by se pohnuly ledy? Musím se ale jménem naší redakce důrazně ohradit proti výrokům Ondřeje Benešíka o údajně chybném překladu Marakéšské deklarace.

Když se poslanci vrhnou do amatérských výkladů právnické angličtiny…

Anglický právní výraz “regular migration” nelze přeložit nijak jinak než jako “pravidelná migrace”, aniž by věta neztratila svůj anglický význam, protože výraz je odvozený od termínu “podle pravidel”. Pokud by měl v angličtině být vyjádřen výraz “legální migrace”, musel by být z právního hlediska použit obrat “legal migration”, “lawful migration” anebo “migration on legal basis”, tzn. legální migrace, zákonná migrace, resp. migrace na právních základech. “Pravidelná migrace” je tudíž jediný korektní překlad stejně, jako se označuje a překládá z angličtiny např. “pravidelná armáda” (regular army) nebo “nepravidelná armáda” (irregular army). Pravidelná migrace znamená v angličtině takovou migraci, která funguje podle dohodnutých pravidel a na základě procesu, který se řídí podle zadaných pravidel. Nikoliv na principu práva (legality), ale na principu dohodnutých souborů pravidel (regularity). V anglickém právu jsou oblasti “legality” a “regularity” striktně odděleny. Stejně tak anglický výraz “regular income” se nepřekládá jako “legální příjem”, ale jako “pravidelný příjem”, podle nastavených pravidel, nikoliv podle práva.

Jan Farský, předseda poslaneckého klubu Hnutí STAN.

Chápu, že poslanci ČR nemají státnice z právnické angličtiny na rozdíl od redaktorů “proruského serveru”, v tom případě doporučuji obrátit se na odborníky v jakémkoliv jazykovém ústavu v Praze s orientací na právnickou angličtinu. Redakce Aeronetu vyhotovila přesný překlad Marakéšské deklarace bez ohýbání faktů a obrušování hran překladu, tedy přesně tak, jak deklarace je zamýšlena v anglickém jazyce. To, že poslanecký Výbor pro evropské záležitosti do usnesení neuvedl odkaz na náš server, to je jediné štěstí, protože by se poslanci výboru totálně znemožnili a ještě by nám udělali reklamu. Marakéšská deklarace je dokumentem, který ukotvuje pravidelnou (pro nechápavé: podle pravidel nastavenou) a řízenou migraci, která vyzývá země Rabatského procesu, aby nevolily politiku vyhošťování a vracení migrantů proti jejich vůli, jak je v dokumentu taktéž uvedeno. Dokument legalizuje nelegální migranty, je to proces, jak z nelegálních migrantů udělat migranty naprosto a zcela legální, na které se bude pohlížet jinak, ale současně se nebudou už zahrnovat do statistik nelegálních migrantů. A to je zjevný účel.

Babiš: My jsme proti migraci a proti kvótám, Dublin IV je dobrá věc proti “nelegální” migraci!

Velmi alarmující je i postoj Andreje Babiše dnes v poslanecké sněmovně v interpelacích. V nich uvedl, že Hnutí ANO je proti migraci, že je proti kvótám. Premiér v demisi ale zapomněl vysvětlit, proč tedy jeho vlastní europoslanci v Evropském parlamentu hlasují úplně obráceně? Takže, zatímco Andrej Babiš něco jiného říká, jeho europoslanci něco jiného prohlasovávají v Evropském parlamentu. Stejně tak se musím pozastavit nad výroky Andreje Babiše v interpelacích, že prý Dublin IV je dobrý, protože zastaví nelegální migraci. No, v tom je právě ten zakopaný pes. Dublin IV totiž je o tom, že příchozí migranti do EU budou na základě Dublinu IV v první fázi v zemi vstupu registrováni a právě zlegalizováni, a poté direktivně redistribuováni do 27 zemí EU. Nepůjde již tedy o “nelegální” migranty, ale o migranty legalizované. Dublin IV tak nejen, že neřeší zastavení migrace, ale doslova ji legalizuje do podoby, že bude probíhat řízeně a pravidelně (podle pravidel, tzn. řízeně a podle dohod, takže žádné zastavení migrace!).

Jiří Kobza (SPD).

Zatímco Dublin IV ošetřuje metodiku certifikace, registrace, legalizace a přerozdělování již legálních migrantů v EU, Marakéšská deklarace a návazný Globální kompakt OSN řeší logistiku nasunování migrantů do Evropské unie, resp. na hranice Schengenu. Důvod, proč maďarský ministr zahraničí nepodepsal Marakéšskou deklaraci je ten, že dokument ukotvuje migraci bez ohledu na status migrantů jako lidské právo. Dokument označuje migraci za přínosnou a vyzývá země, jak působit a přizpůsobovat ve svých zemích veřejné mínění pro podporu migrace. To vše je v dokumentu uvedeno a náš překlad nikdo v tomto nemůže zpochybnit. Kdyby to šlo zpochybnit, už by se tak dávno stalo. Jedinou věc, kterou na našem překladu našli a která se jim nezdá, je “regular migration”. Budiž jim útěchou konstatování, že nikdo učený z nebe nespadl a když si nechají vysvětlit od znalce význam spojení “regular migration” nebo třeba “regular army”, tak snad pochopí, že by byl nesmysl překládat “pravidelnou armádu” jako “legální armádu”, že?

Ostrá hádka na konci zasedání výboru, útok na Tomia Okamuru, slova o “drzém frackovi” a odchod místopředsedy z jednání výboru

Sami vidíte, že server Aeronet otřásá už i poslaneckou sněmovnou a naše žurnalistika odkrývá bolavé a hnisavé rány a fakta, o kterých mainstream nechce informovat. A když se dostane pravda na povrch, zoufalé hemžení hmyzu z pod nadzdviženého kamene odhalí paniku a zoufalost těch, kteří v poslanecké sněmovně procesům migrace napomáhají. Když nelze čelit faktům a realitě, hned zazní ve výboru návrh na usnesení, že jde o dezinformaci proruského serveru. Na nic jiného se poslanci TOP09, STAN a KDU-ČSL nevzmůžou, protože nic jiného s pravdou ani dělat nejde. Výbor pro Evropské záležitosti nakonec přijal usnesení, že je třeba rozlišovat mezi legální a nelegální ekonomickou migrací a azylanty utíkajícími před válkou a potvrdil, že migrační a azylová politika musí zůstat v kompetenci České republiky. Je však zjevné, že kdyby Aeronet neprovedl medializaci a neposkytl přesný a pečlivý překlad Marakéšské deklarace, tak by se dnes o této věci s největší pravděpodobností vůbec ve sněmovně nejednalo.

Lubomír Volný (SPD).

Na konci zasedání Výboru pro evropské záležitosti došlo dokonce k incidentu, když předseda výboru Ondřej Benešík z KDU-ČSL označil Tomia Okamuru za “majitele strany” (SPD). Na to prudce reagoval místopředseda výboru Lubomír Volný z SPD, který Benešíka označil za “drzého nevychovaného fracka” a na protest opustil zasedání výboru. I tato událost ukazuje, jak hluboké příkopy jsou vykopány ve sněmovně a jaký boj se svádí o obranu národních tezí ve sněmovně. Dnešní situace v ČR je podle našeho pozorování velmi nebezpečná v tom, že vláda a vrcholní představitelé se doma tváří, že bojují proti migraci, ale v zahraničí a v Evropě čeští europoslanci vládních stran hlasují v EU naprosto jinak, pro migraci, pro kvóty, na summitech podepisují anebo tiše souhlasí s deklaracemi, které podporují migraci. Dochází tak k tomu, že v zahraničí budou přijaty mezinárodní závazky a jejich procesy (Rabat, Marakéš, Dublin, Istanbul, Global kompakt) a na konci bude tzv. “hotovo”, aniž by s tím český parlament nebo občan mohl cokoliv udělat nebo to změnit. Premiér se dál bude zaštiťovat odporem proti nelegální migraci, ale tu legální přejde tichým mlčením. A té legální africké a arabské migrace, po podpisu Dublinu a Istanbulu, bude tolik, až z toho půjde Evropanům hlava kolem. Na to můžete vzít všichni jed.

Jak vidíte, náš server nahrazuje roli mainstreamových médií a přinášíme zásadní informace a kauzy, které veřejnoprávní a velká média ignorují. Přinášíme informace zdarma a bez otravné reklamy a bannerů na našem webu. Pokud se vám líbí naše práce, přispějte prosím, podle svých možností, jakoukoliv částkou našemu projektu na zachování jeho provozu. Náš server funguje pouze z darů a příspěvků našich čtenářů. Bez vás nemůže náš projekt pokračovat. Každé málo pomáhá a přispět nám můžete bankovním převodem, PayPalem, Bitcoinem nebo poštovní poukázkou na účet, všechny informace najdete na naší obvyklé darovací stránce zde. Pro naše pravidelné podporovatele jenom upozornění, že došlo ke změně čísla našeho bankovního účtu. Děkujeme za Vaši neutuchající podporu! Naše práce a úspěchy jsou umožněny jen díky Vaší podpoře.

Zdroj úvodního videa: iDnes.cz [3]

-VK-

Šéfredaktor AE News