C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Rok 2018 začal … likvidací svobody slova

pravyprostor.cz

Rok 2018 právě začal … likvidací svobody slova

Administrace: Redakce on 2.1.2018.on 1.1.2018.

SVOBSLOVA

MIROSLAV SLÁDEK

První zpráva tohoto roku doufám neudává směr, kterým se tento rok bude ubírat. Týká se totiž nového nařízení německého ministerstva spravedlnosti, které hrozí pokutou 5 milionů Eur jednotlivci zodpovědnému za mazání příspěvků na sociálních sítích a 50 milionů Eur pro provozovatele sociální sítě. Na webu ministerstva je k dispozici formulář, který budou stěžovatelé – udavači vyplňovat. Takže každý podnik typu Facebook, bude muset v Německu zřídit svoji pobočku, která bude vyhodnocovat udavačské formuláře na které musí reagovat smazáním do 24 hodin.

Vzhledem ke znalosti Evropanů a Evropy si jsem jist, že formuláře upozorňující na vyloženě nenávistný obsah budou tvořit maximálně 1 procento stížností. Všechno ostatní bude jenom likvidace svobody slova v tom nejširším slova smyslu. Aktivisté plni nenávisti budou takto likvidovat účty každého, kdo se jim nelíbí. Ne pro jeho závadné názory, ale třeba jenom proto, že má jiný než oficiální názor, nebo, že si dokonce dovoluje s takovým názorem kandidovat a vystoupit na veřejnosti.

Tato udavačská a likvidační praxe dosáhne již brzy vrcholu i v České republice, která velmi rychle převezme tento zákon, na jehož české verzi již pracuje tým ministra za ANO Pelikána. Takto budou moci například parlamentní strany zlikvidovat naprostou informační blokádou jakoukoliv konkurenci a zabetonovat se v parlamentu na věčné, dědičné časy. Parlamentní strany totiž dostávají státní příspěvek, ze kterého mohu vydržovat celé týmy, které se budou zabývat jenom vyplňováním formulářů, ve kterých si budou stěžovat i na naprosto nevinné příspěvky.

Stejný postup zvolí i neziskovky zajišťující příval přivandrovalců. Ty mají také obrovské množství peněz na vydržování udavačských týmů. Tak mohou ostouzet kohokoliv, kdo projeví jim jakkoliv nepohodlný názor, nebo bude třeba kritizovat státní dotace takovým zbytečným a hlavně škodlivým skupinám. Nepůjde totiž o obsah příspěvků na internetu, ale o to, jak týmy, které mají na starosti kontrolu příspěvků prostě jenom utahat a znejistit, zda svoji práci dělají pečlivě.

Zaměstnanci provozovatelů sociálních sítí nakonec po vyčerpávajícím boji dojdou k závěru, že budou preventivně blokovat stránky ne podle jejich obsahu, ale podle toho, že na ně přichází nejvíce stížností. Tím si ušetří práci a budou moci vykazovat výborné výsledky své bdělosti, zároveň i podpoří ministerstvo spravedlnosti, které bude moci vydat zprávu, jakých vynikajících výsledků bylo dosaženo díky přijetí tohoto zákona. Nic nebude bránit tomu, aby byla norma ještě zpřísněna a tím definitivně zlikvidována svoboda slova.

Autor: Miroslav Sládek