C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Když vánoce tmavnou

pravyprostor.cz

Šokující betlémy v Itálii: Barevná muslimská rodina a další

Autor: Monika Pilloni

640754_article_photo_betlem-ve-viareggio_900x

MONIKA PILLONI

Betlémy v rudém Toskánsku. U Pisy má Josef a Marie černou kůži a v každodenním životě místo toho, aby chodili do kostela, chodí do mešity. V roli Ježíška je jejich pětiměsíční dcera Diarra. Pistoia a Viareggio také excelují …

Muslimská svatá rodinka v  toskánském betlémě.V San Miniato Basso, ve městečku v provincii Pisa, bylo 26. prosince uskutečněno představení živého betléma. Otce a matku Ježíše ztělesnil senegalský pár muslimského vyznání. Žijí v provincii Pisa již více než dvacet let. V roli Ježíška je jejich pětiměsíční dcera Diarra.Svatá Marie, Josef a Ježíšek senegalského původu a muslimského vyznání  ...Senegalští protagonisté jsou ve středu davu pastýřů, pastýřek a římských setníků … celkem se na tomto představení podílelo 250 osob. Reprezentace byla rozdělena do několika „obrazů“, doprovázených písněmi a textovým komentářem.

Přítomný biskup, Andrea Migliavacca se snažil obhajovat tuto volbu a řekl, že organizace je zcela na farnosti a že se mu zdálo, že ,,výběr” připomíná hodnoty pohostinství a integrace, které leží na srdci také papeži Františkovi.

Další ukázky betlémů rudého Toskánska

Betlém ve ViareggioVe městě Viareggio se zase objevila figurka černého Ježíška.

Massimiliano Biancalani, farář z města Pistoia, který se stal „slavným“ tím, že přivedl migranty do bazénu, se vrací do oka cyklonu. Nyní vyvolal další polemiku betlém v jeho farnosti: Ježíš, Josef a Marie v gumovém člunu.

Don Massimiliano napsal na svůj Fb profil odkaz: ,,Poslední přípravy (s pomocí skupiny mladých muslimů a křesťanů).“ Komentáře na sebenenechaly dlouho čekat : „Tolik rouhání v jedné fotografii“ – „Ty jsi stále více nechutnější, knězáku“ – „Opravdu trapné, stejně jako vy falešný knězi“… atd.