C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Už nás škrtí…

czechfreepress.cz

V Česku V. Stwora a A.B.Bartoš. Na Slovensku cigán M.Baláž… Kdo bude ďalší?

Miroslav Suja

Vladimír Stwora, vydavatel webu Zvědavec, byl v České republice trestním příkazem odsouzen na deset měsíců podmíněně s odkladem na dva roky. Skutková podstata trestného činu „podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka“ podle §261a trestního zákona byla prý naplněna tím, že publikoval v češtině článek „Holocaust a jeho čtyřmilionová varianta“. Tím „zpochybnil nacistické genocidium na židech za druhé světové války.“

Krajský soud v Brně potvrdil předsedovi Národní demokracie Adamu B. Bartošovi roční podmínku s odkladem na dva roky za protižidovský text v Polné na Jihlavsku. I A.B. Bartoš byl obviněn a odsouzen za hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy.

Róm Marek Baláž (59) z Handlovej obžalovaný za prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia si dnes vypočul verdikt okresného súdu v Prievidzi. Samosudca mu vymeral ročný trest s poldruharočným odkladom. Video bloger, ktorý nie je internetovej komunite neznámy, sa voči rozsudku odvolal.

Marek sa zviditeľnil videami, v ktorých nešetril Američanov a najmä bohatých Židov, ktorí podľa neho stoja za sionistickým sprisahaním proti celému svetu. Obul sa aj do slovenského prezidenta Kisku. Podľa obžaloby, vo videu nazvanom „PREZIDENT SR JE FAŠISTA…TVRDÍ CIGÁN, ČO NECIGÁNI…!!!!“ mal napríklad povedať: „Židovský boháči, zbohatlíci, ktorí organizujú, intrigujú, vytvárajú ekonomické, rasové napätia, vytvorili Hitlera, podporovali ho“, „organizátorom genocídy sú najbohatší Židia na tejto planéte“, „Židia vytvárajú anglo-americkú ríšu, ktorá je založená na otrockom systéme.“

Práve tieto videá prezentovali ako dôkaz na dnešnom hlavnom pojednávaní. Marek sa bránil, že nemal na mysli židovský národ, ale iba úzku skupinu bohatých Židov, ktorí podľa neho ovládajú svet.

Sám seba označuje za bádateľa, ktorý čerpá z dlhodobého štúdia literatúry, histórie, Biblie, Koránu, Kabaly a ďalších náboženstiev. Ako tvrdí, svojimi video blogmi chce šíriť osvetu a nejde mu o nič iné, ako nastolenie práva, pravdy, lásky, spravodlivosti a morálky, za čo bude bojovať aj naďalej. „Nikoho som nechcel uraziť alebo hanobiť, to nikdy nebolo mojím cieľom,“ dušuje sa Marek. Verdikt súdu ho vraj neprekvapil. „Nečakal som iný výsledok. Rozsudok má zastrašiť ďalších ľudí, aby sa báli povedať pravdu a svoj názor,“ zhodnotil Marek.

Obžalovaný Marek Baláž (59) sám seba označuje za bádateľa a tvrdí, že videami medzi ľuďmi šíri osvetu.

Svojrázneho rómskeho blogera, niekdajšieho baníka, prišlo na súd podporiť niekoľko jeho fanúšikov, ktorí pred budovu prievidzského súdu priniesli transparenty. Sú presvedčení, že ide o potláčanie slobody slova. „Nedávno sme boli svedkami osláv Nežnej revolúcie. Každý mal veľa rečí o demokracii. Premiér Fico vyhlásil, že Slovensko je asi jedna z najslobodnejších krajín aj čo sa týka občianskych práv. To, čo sa stalo Marekovi nedokazuje, že žijeme v demokratickej spoločnosti,“ hovorí Jaroslav Ševčík, ktorý prišiel z Považskej Bystrice. „Poznám Marekove názory, podľa mňa nikoho nehanobil, iba vyjadril svoj názor. Jeho prípad ukazuje, že jedna totalita vystriedala druhú. Sloboda názoru neexistuje,“ pridal Rado Hynek z Trnavy. „Marek je veľmi sčítaný a vzdelaný človek, ovláda históriu. Obdivujem ho a vážim si ho,“ doplnil Jozef Šolc z Bratislavy.