C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Skvělé vyhlídky…a není to román

czechfreepress.cz

EU se může do roku 2040 rozpadnout, uvádí německá vojenská studie…

Miroslav Suja

 

Interní studie německého bundeswehru popisuje kolaps Evropské unie jako jednu z možných variant vývoje v Evropě v roce 2040. Napsal to týdeník Der Spiegel, který z tajné zprávy cituje. Šest variant možného vývoje v Evropě podle německých vojenských expertů počítá jak s rozpadem EU, tak s jejím opětovným rozdělením na východní a západní blok.

Berlín – 102stránková vojenská studie s názvem „Strategická perspektiva 2040“ počítá s šesti scénáři sociálního a mezinárodního vývoje v Evropě, které můžou mít výrazný vliv na bezpečnost Německa.

Sebevědomí Merkelové roste. Trumpova krátkozraká politika oslabuje Západ, zlobí se NěmciSebevědomí Merkelové roste. Trumpova krátkozraká politika oslabuje Západ, zlobí se Němcičíst článek

Experti bundeswehru ji vypracovali v únoru 2017 a od té doby je držena v tajnosti, uvádí německý týdeník Der Spiegel.

Za nejhorší varianty vývoje označuje studie rozpad EU a přesun Německa do „reaktivního módu“. Podle takového scénáře ztratí unie po „desetiletích nestability“ svůj systém hodnot a globalizace se zastaví.

„Myšlenka evropské integrace je opuštěna, jiné státy z unie vystoupily a Evropa ztratila svoji konkurenceschopnost,“ popisuje studie podle Spiegelu kritický scénář pro rok 2040.

„Čím dál více nepřehledný, chaotický a ke konfliktu náchylný svět dramaticky změní bezpečnost Německa i Evropy,“ dodává studie.

Jiný krizový scénář německých vojenských expertů pojmenovaný „Západ proti Východu“ předpokládá, že část východních členských zemí unie zmrazí své členství v Unii a jiné se dostanou pod vliv Ruska.

Taková „multipolární soutěž“ přinese podle studie více extrémismu a taky přesun části evropských partnerů k ruskému politickému modelu.

Interní dokument německého bundeswehru neuvádí, který ze šesti scénářů – platných k roku 2040 – považuje za nejvíc pravděpodobný. Počítá se všemi, dodává týdeník Der Spiegel.