C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Proč jsem se nenarodil černý?

…zpívá Jarek Nohavica v jedné své skladbě. A už začínáme tušit, co je slutečnou pointou skladby….

pravyprostor.cz

Hysterie okolo letáků „Je OK být bílý“ na amerických univerzitách


FILIP VÁVRA

Na některých univerzitách se objevily bílé letáky o velikosti A4 s jednoduchým textem – “Je OK být bílý.” Věta, která na nikoho neútočí. Neříká, že je někdo špatný, protože není bílý. Nevyzývá k násilí. Jen se s v dnešní době protibílé hysterie, která je evidentní hlavně ve vysokoškolském prostředí, snaží bílé studenty povzbudit, že na tom, že jsou bílí, není nic špatného, a nemusejí se za to stydět.

Univerzita v kanadské Albertě má na to zřejmě jiný názor. Jeden uživatel Twitteru leták vyfotil, a v příspěvku univerzitu označil. A ta na příspěvek reagovala následující větou: “Univerzita si je toho vědoma a probíhá vyšetřování. Děkujeme za report.”

Taková reakce ale vyvolala údiv studentů a uživatelů Twitteru. “Podporuje univerzita protibílou nenávist?” Ptá se jeden “Může mi univerzita prosím sdělit, zda jsem ok?” Naráží ironicky další. Jedna dívka se ptá: “Takže není OK být bílý?” Nebo třeba: “Takže je OK nebo není OK být bílý? Neřekli jste nám, jak myslet, a jak cítit.”

Noviny Edmonton Metro dokonce zprávu o letáku daly na titulní stranu s textem, že jde o “rasistický incident.”

Text letáku je geniální sabotáží současného akademického světa. Ten buď zareaguje tak, že je skutečně ok být bílý, a popře tím veškerou svou agendu, ve které se snaží podkopat všechny základy, na kterých a ze kterých je Západ postaven. Nebo ukáže svou pravou tvář a naplno řekne, že být bílý ok není. Jak celá kauza pokračuje?

Vyjádřil se k tomu i Tucker Carlson, který má druhou nejsledovanější show na Fox News: “Panuje tu sentiment, že ‘je ok být bílý’ je nyní zločin z nenávisti. Dobře, jaká je tedy správná pozice? Že není ok být bílý? Být bílý, mimochodem, není něco, co můžete ovlivnit. Jako jakákoliv etnicita se kterou se narodíte je to něco, za co by na vás lidi neměli útočit, přesto to levice dělá neustále, pokud jste si nevšimli. Takže kdo tu seje rasové dělení? Měli by s tím přestat. Takové věci nikdy nekončí dobře.”

Mezitím střední škola v Marylandu zveřejnila záběry z bezpečnostní kamery, které ukazují člověka lepícího na školu leták s tím hrozivě rasistickým textem “je ok být bílý” a pátrá po něm.

Letáky se objevily i na Tulane University. Mluvčí školy sdělil, že text “je ok být bílý” nemluví za Tulane University.

Letáky, které se objevily na univerzitě Concordia v Minnesottě, byly strženy, ačkoliv škola v pozdějším prohlášení uvedla, že je samozřejmě ok být bílý, stejně jako černý nebo hnědý. Ale jeden názor na škole měl na to jiný pohled.

“Byl jsem vážně šokován, že někdo měl žaludek na to to udělat, protože se snažíme tolik propagovat diverzitu, a když pak vidíte tohle, řeknete si: Hej, pořád máme studenty, kteří se poselství diverzity ještě plně neodevzdali.”

A takové případy jsou stejné na většině amerických škol, kde anonymní bílí studenti vzdorovitě tyto letáky vyvěšují. Je to nová revolta, která, jak už jsme psali, vás buď donutí přiznat, že je samozřejmě v pořádku být bílý, nebo se projeví vaše nenávist, a toto heslo označíte za rasistické, či dokonce řeknete, tak jako mnozí na Twitteru, že být bílý ok není.

My máme jasno. Být bílý je OK.