C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Nechci být Pirátem

pravyprostor.cz

Malý předvolební průvodce díl VII.: Piráti


JIŘÍ KINKOR

Navazujeme na předchozí díly našeho seriálu (tomu, kdo je nečetl, laskavě doporučuji jejich přečtení, zejména prvního). Tam jsem uvedl (a zdůvodnil), že měřítkem hodnocení programu a cílů politické strany je to, do jaké míry respektuje princip individuálních práv. Právo na život, svobodu a majetek. Funkcí státu je pouze a jen ochrana individuálních práv, což znamená zajištění bezpečnosti, obrany a justice.

Pokud si nějaká strana dá tak absurdní a směšný název jako Pirátská strana, je to dostatečný důvod, abychom se jí už vůbec dále nezabývali. A pokud jí podporuje nezanedbatelný počet voličů, opět to svědčí o tom, v jak hlubokém bahně se nacházíme. Stačí nahlédnout do programu, abychom se brzy přesvědčili, že jsme se nemýlili.

Tato strana chce údajně dosáhnout „svobodné společnosti“. Takže jak na to?

„Stop vyvádění zisků nadnárodních firem. Zisk vytvořený v Česku bude u nás i daněn“.

A on dnes daněn není? Samozřejmě, že ano.

„Posílíme motivaci firem, aby větší část zisku investovaly u nás či rozdělily zaměstnancům“ : „Podpoříme jednotný daňový základ firem v EU.“ „Podpoříme sektorovou daň pro banky, telekomunikace, vodárny a jiné trhy.“ Tím se zásadně prolamuje princip rovnosti zdanění právnických osob, a zdaňovat se napříště bude dle toho, v jakém odvětví podnikají. Takže jednou to budou banky a telekomunikace, pak zase nějací jiní soudruzi přijdou s jiným odvětvím, které dle nich nebude zdaněno tak akorát. Přeloženo do srozumitelné řeči a sečteno, tato strana chce zvýšit zdanění firem, a to zejména zahraničních firem a navíc učinit náš daňový systém závislý na socialistické EU, kde budou samozřejmě tendence zdanění dále zvyšovat – k financování všech hanebných dotačních EU programů a regulačních úřadů. Takže se můžeme těšit, kdy od nás začnou odcházet další zahraniční firmy, pro které bude levnější vyrábět a poskytovat své služby jinde než v ČR, kde zdanění je již tak vysoké a neskutečně komplikované.

„Dosadíme silné vedení regulačních úřadů, které dohlédne, že daň nedopadne na spotřebitele.“ Jak absurdní! Firmy (pokud rovnou neodejdou z českého daňového absurdistánu) samozřejmě naprosto správně a morálně budou hledat cesty, jak přenést zvýšené daňové břemeno na ostatní partnery – zákazníky, dodavatele i zaměstnance. A pirátská strana v podstatě přichází s návratem jakéhosi centrálního cenového úřadu, který bude vyhledávat, prostřednictvím jakých cen se firmy snaží daňové břemeno posouvat, a následně pronásledovat a trestat.

„Vytvoříme stabilnější prostředí: Schválíme maximálně jednu zásadní změnu daňových zákonů za funkční období.“ Takže zásadní jenom jednu, a kolik bude těch „nezásadních“?? 7? Nebo 15? A kdo rozhodne, jaká je zásadní a jaká ne? Směšné…

„Digitalizace je služba pro občany, k nimž budeme přistupovat jako k váženým klientům. Zbavíme se
monopolních dodavatelů technologií vysávajících veřejné rozpočty“.

Dodavatelé nejsou a nemohou být monopolní, pokud jim stát nějakým absurdním zákonem nedá výsadu jediného poskytovatele a nezakáže tak konkurentům vstupovat do odvětví. A jakýkoli dodavatel nabízí své produkty dobrovolně, takže nikoho nevysává, jak nesmyslně tvrdí tato strana, přičemž hanebně mlčí o tom, jak stát daňově vysává své občany. (tj. krade jim majetek.)

„Ušetříme všem čas, peníze a starosti: V digitálním prostředí neexistuje otevírací doba, většinu věcí
vyřídíte okamžitě… „Bude to fungovat: Každá nová služba bude podrobena důkladnému testování“, „Zřídíme ministerstvo informatiky“ !

Takže místo odbourávání stovek a stovek stávajících ostudných regulací, je budeme pouze digitalizovat, a přibydou další a další. Vůbec nás nezajímá, jaké jsou morální funkce státu, říkají nám soudruzi piráti, hlavně že to ničení a zotročování lidí budeme digitalizovat. A „těm, kteří se ještě nespřátelili s počítačem, pomůže úředník na přepážce.“ To jako když vám někdo dá pěstí do hlavy a aby to tolik nebolelo, tak si vezme rukavice.

„Bráníme svobodu Internetu: Zachováme síťovou neutralitu.“ Jinými slovy zregulujeme poskytovatele internetu, co se do nich vejde, a pokud někdo nechce platit za internet, nevadí, ukradneme peníze ostatním a ti jim to zaplatí.

„Nesouhlasíme s vykořisťováním chudých zemí (např. vnucováním vysokých cen západních
patentovaných léků na smrtelné choroby)“
„Prosadíme, aby se developeři skutečně podíleli na placení potřebné infrastruktury.“
„Zřídíme kancelář státního architekta. Ve spolupráci s krajskými a obecními architekty pomůžeme
rozvíjet kvalitní prostředí měst a zejména venkova.“
„Předložíme balík zákonů, který zvýší dostupnost bydlení.“
„Zavedeme moderní legislativu pro sdílenou ekonomiku (Airbnb apod.). „

Jasně, tam kde stát ještě nestihl zregulovat, si pospíšíte, a zregulujete totálně všechno. Vždyť vám až tak nejde o svobodu lidí, že, ale nepochybně zejména o „veřejný prospěch“.

„Naučíme veřejnou správu chovat se jako řádný hospodář“.

On ale stát vůbec žádným hospodářem být nemá. On má úplně jiné funkce, a vy, piráti, evidentně netušíte jaké a proč.

„Jednoduchý plán pro vyšší mzdy. Snížíme daně z příjmu, podpoříme průběžné zvyšování státních
platů a minimální mzdy. …celoživotní vzdělávání z peněz EU a podpora sociálního podnikání“

„Necháme experty zpracovat analýzu jak zvládnout budoucí společenské změny. Variantou je
základní příjem v rámci EU.“

Já myslím, že toto je dokonale výstižné motto celé povahy této strany. Oni to „experti“ samozřejmě vše technicky promyslí a soudruzi z ústředního výboru kolektivistické strany pirátů to pak nepochybně politicky vyhodnotí, aby to vše fungovalo pro „společenské blaho“ a „veřejný prospěch“. Já se jen trochu bojím, aby soudruzi z ústředního výboru pirátů při tom centrálním plánování našich životů někde neudělali chybu.

„Zajistíme snížení cen volání a dat: Zastavíme lobbing telefonních operátorů. Inspirujeme se v Polsku
a donutíme trh mobilních operátorů ke konkurenci…. Evropské dotace na lepší Internet rozdělíme bez narušení tržního prostředí“.

Tato strana nemá sebemenší ponětí, co je konkurence, chce-li k ní někoho nutit pod namířenou státní pistolí.

Stačí? Snad každý, kdo tuto smutné povídání dočetl až sem, pochopí, že nemá smysl už ani komentovat oblasti školství, zdravotnictví, kultura a sociální péče, kde mladí agilní socialisté počítají s novými iniciativami, směle vpřed k hlubší a hlubší kolektivistické devastaci a ještě razantnějšímu pošlapávání individuálních práv.

Závěr: Pirátská strana nerespektuje individuální práva a masivně pošlapává svobodu člověka. Je to strana pronásledování businessu, strana absurdních výkřiků, která od voličů zřejmě nečeká, že si budou domýšlet jejich dopady. Původně jsem si myslel (vycházel jsem jen z krátkých mediálních vystoupení této strany), že tento spolek bude o něco méně absurdní než ČSSD nebo ANO. Mýlil jsem se. Po přečtení programu této strany jsem zděšen, jaké míry intelektuální devastace se našemu socialistickému školství (jistě nejen díky němu) podařilo v hlavách mladých lidí dosáhnout. Piráti jsou zoufale iracionální a hanebná, třeskutě levicová strana, které může dát podporu jen ten, kdo je znechucen jinými již prakticky vyzkoušenými levicovými stranami, a naivně doufá, že teď je pouze potřeba, aby to zas někdo nový konečně vzal za ten správný konec a opravdu začal sledovat ten veřejný prospěch. Vždyť socialismus je přece dobrem. Opravdu?