C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


O co jde v Katalánsku

O co jde v Katalánsku


katalansko

VLASTIMIL TLUSTÝ

O sporu kolem katalánského referenda se dozvídáme leccos,ale proč chce tolik občanů Katalánska opustit Španělsko téměř nic. Důvodů je určitě více, ale když jsem se na to v Katalánsku ptal, jeden důvod je uváděn nejčastěji. Nemáme sice bohužel k dispozici statistiku, ale připadá mi logický a zní : „My už to platit nechceme“.

PAJ5332ce_KatalunaVětšina z vás asi ví co „to“ znamená, ale raději to trochu popíšu. Nelíbí se jim rostoucí povinná solidarita produktivních s „čerpači“ a vidí, že celošpanělské volby to už dlouho nezlepšují. Nelíbí se jim,že jejich peníze rozdávají jiní jiným a ještě na tom získávají podporu „čerpačů“ ve volbách, které vyhrávají Ti, kteří chtějí z cizího rozdávat více.

Nelíbí se jim být součastí Španělska, které je díky „čerpačské“ politice v hluboké krizi a na pokraji bankrotu. Zároveň dodávají, že být solidární s potřebnými chtějí, pokud o tom budou rozhodovat sami a pokud podporovaní budou vědět kdo jim pomáhá.

Jinými slovy i tady platí, že když je něčeho moc tak je toho příliš. Usuzuji z toho, že se ani tak nejedná o nacionálně motivované jednání, jak se nám snaží vnutit ohrožení, ale o snahu zbavit se nepřijatelného rozsahu přerozdělování. Pak se nás dění v Katalánsku týká mnohem více než tušíme.