C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Kdo nás chce rozeštvat?

pravyprostor.cz

Štěchovy bláboly o odvodech a realita


MIROSLAVA TÁBORSKÁ

Ještě bych se chtěla vrátit k tomu Štěchovu blábolu, že OSVČ platí třetinu toho, co zaměstnanci. Pravda to samozřejmě není. OSVČ platí 13,5% ZP a 31,5% SP z poloviny základu. Zaměstnanec pak 4,5% a 6,5% z celého základu – to jsou fakta.

Ale abych nebyla demagog. Do 13,5 a 31,5 procent za zaměstnance odvádí pojistné zaměstnavatel opět z celého základu.

Štěch a další marxističtí populisté bojující proti OSVČ mají problém. Buď přiznají, že zaměstnanec si celé pojištění ve skutečnosti hradí sám a pak nemůžou říkat, že snížením těchto odvodů zaměstnanec nic nezíská, nebo budou muset říct, že OSVČ platí víc.

Ale mám tu i jiný příklad. Týká se minimální mzdy a tedy i minimálního základu. OSVČ, která vydělá za měsíc nula, pořád platí plnou částku, tu minimální cca 4000 tisíce. (zálohově pak ale klidně daleko víc a ty peníze musí mít). A aby to bylo viditelné, zisk OSVČ je například 6000,- (to jsou ti docela maličcí, kterým to prostě tak nějak stačilo). Z toho odvede 1900 a 1800 korun. Což je více než 50%. A OSVČ se raduje, že se jí povedlo vydělat aspoň na to pojištění a není v mínusu.

Aby bylo jasno. Já nechci souboj mezi zaměstnanci a OSVČ. Každá z těch dvou věcí má svoje malé plusy a závratné mínusy a podle nich si člověk zvolí, čím se chce živit, má-li dostatek sebeúcty, a nechce být jako Štěch (Zavadil, Středula atp.)  celý život živen.

Chci, aby zaměstnancům byly odvody sníženy a tak se jim zvedly platy a mzdy. Protože jsou nízké. Protože jim je žere nenažraný stát. Podstatně sníženy.

Což by mohlo být vykompenzováno snížením dotací miliardářům a politickým neziskovkám a malým domů a z náhrad byt a tak podobně.

Chci, aby OSVČ nebyly drakonicky pokutovány (což je také příjem státní kasy) za každou kravinu. A likvidovány.

Oranžovorudí a Babišovi politici stojí proti nám, OSVČ a zaměstnancům. Teřichy jim rostou jen z našich peněz. A ještě mají blbý hemzy.

PS:  FAKTA OD ODBORNÍKA – Jana Juřenčáková – daňová poradkyně, bývalá senátorka:

  • Minimální mzda je momentálně 11.000,- Kč a zaměstnanec s touto minimální mzdou platí na zdravotní pojištění 495,- Kč a na sociální pojištění 715,- Kč, tj. celkem 1210,- Kč. Zaměstnavatel pak za něj odvádí 990,- + 2750,- Kč, tj. celkem 3.740,- Kč.
  • OSVČ, která má příjem z podnikání jako jediný a není to důchodce či někdo, kdo je třeba na rodičovské dovolené, tak musí měsíčně uhradit na zdravotní pojištění minimálně 1906,- Kč, na důchodové pojištění 2.061,- Kč a pokud chce být pro případ nemoci či úrazu nemocensky pojištěna, tak ještě minimálně 115,- Kč, tj. celkem 4.082,- Kč. To je nepoměr, co? Zaměstnanec – 1.210,- Kč, OSVČ 4.082,- Kč, tj. 3,37x více.
  • A pokud by OSVČ chtěla, aby se jí nemocenské dávky po 14 dnech či výpočet důchodu počítaly z 11.000,- Kč, tak by musela na důchodové pojištění platit měsíčně 3.212,- Kč, na nemocenské pojištění 253,- Kč, což je pak celkem se zdravotním pojištěním 5.371,- Kč, tj. 4,439x více než zaměstnanec s minimální mzdou.
  • A to OSVČ marodí prvních 14 dnů zdarma, protože nemocenské dávky má vyplácené až od 15. dne. Zaměstnanec by měl při takových srážkách, tj. 5.371,- Kč měsíčně, hrubou měsíční mzdu téměr 48.900,- Kč. Názory pana Štěcha znám, protože jsem s ním na toto téma často polemizovala v Senátu – vždycky tvrdil, že zaměstnanci doplácí na OSVČ. Čísla mluví jasně, jenom někteří zase potřebují proti sobě poštvat zaměstnance a OSVČ.”

ZDROJ: Miroslava Táborská