C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Hlavně pravdivě

pravyprostor.cz

Případ ubitého plameňáka v ZOO: Místo rodičů dětských pachatelů se řeší strach z rasismu

Administrace: Redakce on 22.3.2017.on 21.3.2017.
plamenak

SMK

Případ k smrti ukopaného plameňáka v jihlavské ZOO vzbudil vášně. Obyvatelé dávají najevo svůj kritický postoj k současné situaci. Utýrané zvíře třemi romskými dětmi totiž není zdaleka jediný problémový případ, který skýtá soužití s nepřizpůsobivou romskou komunitou.

„Na sto procent případ odložíme a postoupíme jej dále státnímu zastupitelství,“ řekla serveru Romea.cz policejní mluvčí Dana Čírtková. Policie tak nebude pravděpodobně ani řešit motiv dětí, například, v jakém rodinném prostředí vyrůstají, že je v pěti či deseti letech napadne jen tak utýrat k smrti zvíře.

Případ přebere “OSPOD”, který mimochodem již řeší starší sourozence pachatelů. Romské rodiny, ze kterých tyrani pochází, jsou početné a OSPOD je zná, jelikož jsou problémy i s ostatními dětmi. To není škatulkování, tohle píše Romea a je to čistý fakt. V Jihlavě je několik romských početných rodin a téměř všichni jejich členové mají nějaké problémy s výchovou či zákonem.

Nyní se však opět řeší “nenávist proti Romům.” Například obyvatelé chtěli uspořádat pochod, který měl na problémy upozornit. Někdo pak rozšířil fámu, že se na něj chystá například antiislámský aktivista Martin Konvička a Romea začala psát články, že ubití zvířete vzbudilo nenávist vůči Romům.

Přestože Martin Konvička nikdy přímo nekritizoval romskou komunitu, kvůli “strachu z rasismu” pochod zrušil sám původní pořadatel. Sám však médiím řekl, že o žádném pochodu neví. Podle ředitele ZOO romské děti do areálu pronikají pravidelně a dělají další potíže. „Kvůli politické korektnosti jsme se dostali do situace, ve které teď jsme,“ řekl po telefonu serveru Romea.cz.

Celý případ se tak z prošetřování pachatelů a jejich rodin stal opět příběhem o Romech coby obětech. Romea.cz to prostě umí otočit, jak sama chce. Aby ne, dostává na to dotace i z norských fondů.