C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Vánoce i pro zvířátka

Letos manželka napekla cukroví i pro našeho psa. Ať si ty Vánoce taky užije. Cukroví se povedlo, říkal to nejen pes, ale ochutnali jsme kousek i my.

Článek jsem našel v časopisu Aromaterapie a tímto děkuji autorce a případně se omlouvám, že jej tady cituji….doufám, že jí to nebude vadit. Její jméno je uvedeno na konci receptu…pes je náš, jmenuje se Bára-od něj souhlas mám, prý jí publicita nevadí…

Vánoční pamlsky pro miláčky

Vánoce přicházejí. Chcete-li udělat radost svému psímu kamarádovi, upečte mu lahodné vánoční cukroví. Zde je několik typů na psí cukroví a na sušenky, které váš pes ocení nejen na Vánoce, ale i během celého roku. Pes se bude olizovat až za ušima a vy budete mít pod stoprocentní kontrolou, na čem si váš kamarád pochutnává. Celé vás to pak vyjde za zlomek ceny prodávaných psích laskomin.

Zde nabízím několik vyzkoušených tipů.

 

SÝROVÉ SUŠENKY

4 vejce

¼ litru vody

½ hrnku oleje nebo rozehřátého tuku

1 hrnek tvrdého nastrouhaného sýra

hladká mouka

V misce rozkvedláme 4 vejce a dolijeme 1/4 litru vody. Přilijeme půl hrnku tuku či oleje. V jiné misce smícháme nastrouhaný sýr s jedním až dvěma hrnky hladké mouky tak, aby vznikla drobenka. Do této směsi můžeme přidat další přísady, třeba slaninu apod., ale hodně jemně nakrájenou, aby těsto drželo. Sušenky však budou chutnat i bez masa. Drobenku nasypeme k vajíčkové směsi a promícháme v řidší těsto. Postupně přidáváme další mouku, aby vzniklo tužší vláčné těsto (jako na cukroví). Necháme přikryté asi 20 minut odležet. Těsto rozválíme a vykrajujeme sušenky.

TUŇÁKOVÉ SUŠENKY

1 šálek kukuřičné mouky

1 šálek ovesných vloček

¼ čajové lžičky prášku do pečiva

½ čajové lžičky sušeného česneku

1 malý tuňák ve vlastní šťávě nebo oleji

½ šálku vody

Ovesné vločky rozdrtíme na hrubší mouku, přidáme tuňáka i s nálevem, vodu a ostatní ingredience. Vzniklé tužší těsto vyválíme asi na 1 cm silnou placku a vykrajujeme tvary. Dáme na pečicí papír a necháme asi 3 minuty odpočinout, poté pečeme v troubě na 200 °C asi 20 minut, dokud nezískají zlatavou barvu.

MASOVÉ PLACKY:

250 g mletého masa

1 vejce

1 hrnek ovesných vloček

bylinky (nemusí být)

Vše smícháme, uděláme placičky a pečeme na pečicím papíře při 180 °C asi 20 minut.

 

JÁTROVÉ SUŠENKY

Do mixéru vložíme:

500 g kuřecích jater

500 g ovesných vloček

3 vejce

3-4 stroužky česneku

Rozmixujeme a hmotu rozetřeme na plech s pečicím papírem. Pečeme cca 20 minut na 200 °C. Hned po upečení nakrájíme na malé kousky. Část můžeme schovat do mrazáku.

Jitka Vojtěchová

 

psi_vanoce

dsc_0001a dsc_0002