C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


EU zasahuje…

ac24.cz

Nové předpisy z EU nařizují „tunelovat“ penzijní fondy na podporu kultu boje s klimatickou změnou

AC24

Evropská unie vydala směrnici požadující, aby všechny v EU sídlící penzijní fondy hodnotily „riziko klimatické změny“.

To znamená, že zelení v podstatě uchvátili 3 biliony euro investiční hodnoty pod svou správu. Takže přirozeně krákají něco o vítězství: Podle tohoto nového zákona budou muset penzijní fondy na potenciální negativní dopady klimatické změny nebo na politické faktory brát stejný ohled jako na likviditu, nebo rizika operací či rizika aktiv.

Evropská unie vydala směrnici požadující, aby všechny v EU sídlící penzijní fondy hodnotily „riziko klimatické změny“.

To znamená, že zelenáči v podstatě uchvátili 3 biliony euro investiční hodnoty pod svou správu. Takže přirozeně krákají něco o vítězství:

Podle tohoto nového zákona budou muset penzijní fondy na potenciální negativní dopady klimatické změny nebo na politické faktory brát stejný ohled jako na likviditu, nebo rizika operací či rizika aktiv.

„To je ohromný úspěch v prosazování investic do trvale udržitelných produktů,“ prohlásil německý Zelený zákonodárce Sven Giegold s dodatkem, že tento zákon „dláždí cestu k nastolení odlivu investic evropských penzijních fondů z fosilních paliv.

Co je dobrou zprávou pro Zelené politiky, je téměř už z definice špatnou zprávou pro investory.

A tak je tomu i v tomto případě, jak si toho všímá Eric Worral na Watts Up With That.

Vzhledem ke katastrofální historii gigantů obnovitelností jako Solyndra a gigantický španělský podnik obnovitelností Abengoa, bych řekl, že manažeři bank a penzijních fondů by měli mít dobré důvody se obnovitelnostem obloukem vyhýbat.

Nutit banky a penzijní fondy, aby cpaly peníze střadatelů do investičně toxických projektů zelených energií, podle mého názoru těžko zlepší výkonnost evropských penzijních fondů.

Přesně. Obnovitelnosti jsou převážně rizikové investice, zvláště od zvolení Donalda Trumpa, protože jejich podnikatelský model nesmírně závisí na vládních subvencích. Na druhou stranu fosilní paliva si nejspíš v po Trumpovské éře povedou dobře. Tak co tu máme, a to nikoliv poprvé, případ politicky korektních hodnot Evropské unie, které podrývají zájmy lidí, které reprezentuje.

Worral dodává:

Je třeba si všímat i toho, že dokud Británie nespustí Článek 50 a neopustí Evropskou unii, tak bude i City of London podléhat této nové evropské klimatické směrnici, stejně jako všechny v EU sídlící penzijní fondy spravované americkými bankami.

Pro City of London – a pro britskou ekonomiku – je v tom opravdu jádro pudla. Ekonomické důvody ke spuštění Brexitu tím v těchto dnech sílí. Je třeba, aby vláda Theresy May přijala rozhodnutí – a to rychle: jestli chce být stažena ke dnu potápějící se lodí čím dál více regulacemi přetížené a despotické Evropské unie; nebo zda se chce stát částí prosperující transatlantické aliance s nevázanou, jen lehce regulovanou ekonomikou Ameriky Donalda Trumpa?

Zdroj: breitbart.com