C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Mám rád akce proti válce…

paratdnes.cz

Družba národů proti propagandě NATO: jízda aut z Berlína do Moskvy a zpět

Úplně v tichosti masmédií proběhla jízda aut – ve stopách motorkářů – Nočních vlků. V Berlíně od Braniborské brány startovala 7. srpna mezinárodní automobilová jízda Berlín – Moskva, které se účastnilo na 250 lidí z různých zemí.

Noční vlci

Konvoj z několika desítek aut nejdříve dorazil do Litvy, kde vyvolal značný ohlas v řadách obyvatelstva a obrovskou nespokojenost vedoucích představitelů země.
Litevská média uváděla, že mezinárodní automobilový pochod se koná pod heslem „Družba národů proti propagandě NATO“. Samozřejmě, podobné hesla jsou v drtivé většině evropských zemí nepřijatelné…

Automobilovou sportovně-memoriální akci zorganizovali němečtí občanští aktivisté – bývalý profesor univerzity ve městě Tübingen (působil tam v r. 2009 – 2015) a nyní novinář, publicista Rainer Rothfuss a Owe Schattauer. Na svých stránkách uvádějí, že „tato akce je projevem občanské iniciativy za účelem rozvoje vzájemného porozumění mezi obyvateli Německa a Ruska“.

„Věříme v úspěch našeho automobilového pochodu – a to nehledě ke zjevnému geopolitickému protiprogramu různých zemí a organizací, které se snaží prezentovat našeho evropského souseda jako nepřítele. Namísto sankcí, vojenských hrozeb nebo dokonce i válečných akcí podáváme přátelskou ruku, navrhujeme spolupráci mezi národy obou zemí, aby se nám podařilo zachránit mír – skutečně největší světový poklad. Tímto automobilovým pochodem vysíláme signál a sjednocujeme lidi, občanské organizace, města, podniky, společnosti – obecně oba národy, „uvádí se v prohlášení organizátorů pochodu Berlín – Moskva na jejich webu.

„Máme velký konvoj, čímž dokazujeme, že Rusko a Německo mají být kamarádi,“ uvedl pro média jeden z dalších organizátorů akce známý pod přezdívkou „Rozhněvaný Němec“.

„Chceme, aby mezi našimi stranami panoval mír. Zorganizujeme různé akce a koncerty a ukážeme tak, že ne všichni v Německu mají negativní vztah k Rusku. Naopak mnozí mají rádi Rusy. V automobilové koloně máme nejen Němce, ale i Švýcary, Rakušany, Bělorusy, dokonce i Ukrajince či zástupce dalších států,“ prozradil.

„Mír je to velmi důležitá věc. Jsem Ukrajinec a rozhodl jsem se, že svou dovolenou strávím takto. Investuji můj čas a peníze na smysluplnou věc: budu cestovat v této koloně míru a přátelství společně s Němci. Věřím, že se k nám připojí i moji kamarádi z Kyjeva. A přesně tak, jak to bylo v Moskvě, zase se setká mnoho lidí, kteří si budou navzájem rozumět, chtějí být přátelé a hodlají zachránit mír,“ zdůraznil Maxim Gorkovyj.

V Litvě byli účastníci automobilového pochodu přijati jako nevítaní hosté. Litevský ministr zahraničí Linas Linkiavicius sice poznamenal, že v Litvě si váží názorů různých lidí a skupin, avšak zdůraznil, že dané automobilové show uspořádala Moskva a využívá ho ve své propagandě.

Představitel Služby ochrany státních hranic Litvy Rokas Pukinskas pro média uvedl, že v úterý večer do Litvy přijela kolona složená ze 70 vozidel – osobních aut, autobusů a motocyklů, na kterých se vezlo více než 200 lidí, většinou občanů Německa. Část účastníků autopochodu byli ruští občané německé národnosti a přijeli do Litvy z Kaliningradské oblasti Ruska.

Litevská média zveřejnila početné komentáře domácích politiků, analytiků a občanských aktivistů. Mnozí tuto akci odsuzují, jako „Kremelské propagandistické show“, avšak někteří jsou přesvědčeni, že je to skutečně mírová akce a proto ji podporují.

11.8. se účastníci automobilového pochodu zastavili v ruském Pskově, 12.8. přijeli do severní ruské metropole – St. Petěrburgu,
16.8. je přivítali v Moskvě.  Návrat 21. srpna zpět v Berlíně.