C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Buďme bdělí a sledujme pozorně, co se děje

parlamentnilisty.cz

U Chovance se tajně chystá půlmiliardový kšeft na začleňování běženců. Vláda prý už kývla na kvóty, neziskovky plánují obrovský tunel. Jen se čekalo, než odjede Merkelová

Česká vláda sice nahlas migrační kvóty odmítá, ale ve vší tichosti už hledá generálního poskytovatele integračních služeb, jenž bude mít za úkol během příštích tří let za půl miliardy korun integrovat z nich vyplývajících šest tisíc uchazečů o azyl. Členka sněmovních výborů pro bezpečnost a obranu Jana Černochová to vnímá tak, že vláda přistoupila na povinné kvóty a hru Bruselu a zároveň že se premiér a ministr vnitra chtěli před návštěvou Angely Merkelové vyhnout nepříjemnému pokárání na domácím poli.

U Chovance se tajně chystá půlmiliardový kšeft na začleňování běženců. Vláda prý už kývla na kvóty, neziskovky plánují obrovský tunel. Jen se čekalo, než odjede Merkelová
Foto: Václav Fiala
Popisek: Uprchlíci z Afghánistánu

Více než půl miliardy korun bude stát veřejná zakázka na generálního poskytovatele integračních služeb pro osoby s udělenou mezinárodní ochranou pro období let 2017 až 2019. Veřejnou zakázku vypsalo Ministerstvo vnitra a úkolem generálního poskytovatele integračních služeb bude koordinace a zajištění integračních služeb oprávněným osobám formou subdodávky ve spolupráci se subdodavateli, kterými mohou být obce, nestátní neziskové organizace, církve a zaměstnavatelé. V materiálu, který rezort Milana Chovance předložil vládě, se píše o přibližném počtu šesti tisíc osob, které by měla Česká republika přijmout ve zmíněném tříletém období. Poskytováním integračních služeb je míněna pomoc oprávněným osobám při jejich začlenění do společnosti, a to zejména v oblasti bydlení, vzdělávání, odstranění jazykové bariéry a pomoc při vstupu na trh práce.

„Přístup vlády k imigrační krizi dlouhodobě a stále více vykazuje značný rozpor mezi slovy a činy a toto je další z nich. Když si vzpomenu, s jakými rameny ještě loni odjížděli pan premiér nebo pan ministr vnitra na jednání Evropské rady, jak neustále opakovali, že odmítají kvóty a že na ně nepřistoupí, je to z dnešní perspektivy opravdu směšné. Tento krok je zcela zřejmá kapitulace, která navazuje na moment, kdy se česká vláda odmítla postavit po bok Slovenska v odporu proti kvótám. Představitelé vládních stran a zejména ČSSD si to zcela evidentně nechtějí rozházet u svých evropských – jak jinak než socialistických – partnerů, a proto poslušně plní jejich zadání,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz poslankyně ODS Jana Černochová, členka sněmovního výboru pro bezpečnost a výboru pro obranu.