C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Pokémon – kdo je to?

aeronet.cz

Pokémon Go. Byl zastřelen 18-ti letý chlapec. Rusko před hrou varuje

Pozorovatelka

Jen 18letý chlapec přišel o život poté, co ho postřelil majitel domu, do kterého se mladík vloupal. S bratrancem se tam vydal na lov pokémonů. Jerson Lopez z Guatemaly hrál spolu se svým příbuzným Danielem Moises Piceno (17) posledních pár dní hru Pokémon Go. Aby ulovili jednoho z pokémonů, rozhodli se vstoupit na soukromý pozemek.

Hru využívající rozšířenou realitu si od jejího spuštění stáhlo minimálně 15 milionů lidí. Po celém světě si ji lidé vychvalují hlavně proto, že může mít potenciálně příznivý vliv na zdraví lidí, protože hráči při ní musí být v pohybu. Od jejího spuštění se však objevilo několik případů, kdy během hry došlo k dopravní něhodě, protože hráčí loví pokémony i za jízdy v autě (zdroj).

Na ruských stránkách se ke hře Pokémon Go už nějakých čas objevují kritické články, před hrou varuje i ruský Roskomnadzor a přidávají se i politici, od jednoho zazněl dokonce názor, že hrou přichází do Ruska ďábel. (zdroj)

Pokémon Go – je bezplatná aplikace založená na technologii „rozšířené reality“ – digitální a reálné světy jsou propojeny, protože obraz na obrazovce chytrého telefonu se promítá do reálných míst. Smyslem hry je v reálu ulovit co nejvíce Pokémonů  („Pocket monster“), což lidí nutí jít do ulic, parků, budov a jiných míst a mnoho lidí je touto hrou zcela pohlceno.

Odborníci upozorňují, že hra může vést ke zraněním nebo loupežím a ruská banka dokonce nabídla možnost pojištění pro hraní hry. Kromě toho jeden z ruských veteránů speciálních služeb nevyloučil, že aplikace může být použita pro špionáž. Asistent ruského premiéra  Gennadij Oniščenko vyjádřil obavu, že hra by mohla vážně ovlivnit psychiku (zdroj).

Úvodní varující video ukazuje, k čemu až může honba za Pokémony vést a když pomineme skutečnost, že pozornost jednotlivce je tímto způsobem odvedena od všeho ostatního, pak je tady další nebezpečí, a to chaos, který hra působí. V Sydney musela proti davu „lovců“ dokonce zasahovat policie (zdroj)

Článek vkládám pouze jako krátkou zprávu o tom, že svět má další prostředek, jak zblbnout mládež (a nejen ji) a možná přes hru docílit ještě více – chaos v ulicích. Jak hra funguje a o čem přesně je, to by mohl popsat šéfredaktor nebo administrátor, protože já těmto věcem nerozumím.  Ale v článcích, na které už nějaký čas narážím na ruských stránkách, jsem zaznamenala nejen spoustu varování, ale i informací, že např. Izrael ve hře vidí nebezpečí špionáže či že v islámském světě je za ni vězení. Neumím to posoudit, ale co jsem pochopila – aplikace je zdarma. A když je něco zdarma, tak za tím v našem světě musí být nějaký jiný zájem.

Možná Rusko honičku za Pokémony zakáže a možná to ruské mládeži bude líto a Rusko bude obviňováno z potlačování demokracie. Ale když se národ ve své hlouposti (a chtivosti) sám neumí ubránit proti tomu, co mu škodí, pak to někdo musí udělat za něj. Kam totiž lidstvo dospělo tím, že technologie předběhly jeho duchovní vývoj, resp. že se nechalo technologiemi zotročit, to už i bez Monstra Pokémona je dostatečná sebedestrukce.

Zdroj videa: zde

-Pozorovatelka-  21.7.2016