C O   Ž I V O T   D A L  . . .   a  V Z A L

Zamyšlení a rozhovory o věcech

kolem nás...

...ale i o samotném smyslu života...


Blížící se brexit

aeronet.cz

Blížící se brexit, vražda poslankyně, Švýcarsko proti EU a cvičení Anakonda. A video „Brexit“

Pozorovatelka

Blížící se brexit, vražda poslankyně, Švýcarsko proti EU a cvičení Anakonda. A video „Brexit“

V Británii dnes byla zavražděna Jo Coxová. Britská poslankyně zemřela poté, co ji v severoanglickém městě Birstall pobodal a postřelil útočník. Podle místní policie poslankyně v nemocnici podlehla vážným zraněním. Policisté na místě zadrželi jako pachatele 52letého muže. Coxová podporovala členství země v Evropské unii a stala terčem útoku po akci ve svém volebním okrsku.

Policie na základě svědectví z doby útoku vydala zprávu o tom, že útočník pokřikoval: „Britain first“ (Británie na prvním místě), napsal to server The Guardian s dodatkem, že jde zjevně o odkaz na pravicově vyhraněné politické strany. Podle Graema Howarda, který žije poblíž místa útoku, byly výkřiky tohoto hesla slyšet před útokem i po něm.

Jedenačtyřicetiletá Coxová měla na čtvrtek naplánované schůzky s voliči v knihovně v Birstallu a útočník ji podle svědků zřejmě napadl před budovou. Podle deníku The Independent policie zatkla 52letého muže, není ale jasné, zda se jedná o pachatele. Vzhledem k tomu, že policie již po nikom dalším nepátrá, je pravděpodobné, že jde o pachatele. Nasvědčuje tomu i fakt, že policie prohledávala dům zadrženého muže (zdroj a více zde).

Británie je v šoku, oba tábory – jak zastánci tak odpůrci brexitu – zrušily na den své agitace a D. Cameron se vyjádřil „Ztratili jsme velkou hvězdu. Měla velké srdce, lidé budou velmi, velmi smutní kvůli tomu, co se stalo.“ (zdroj zde)

Nesouhlasím s touto vraždou matky a manželky, jejíž smrt má na svědomí nějaký šílenec, ale ač se o vraždě z politických důvodů pouze spekuluje, pokud se tento motiv potvrdí, bude to ukázka, kam až může zajít hysterie kolem udržení EU v její dosavadní podobě, tzn. i v udržení počtu stávajících členů.

Jo Coxová, odpůrkyně brexitu a zastánkyně uprchlíků  

K britskému referendu o případném odchodu z EU dojde už za týden (zvláštní datum – zrovna po letním slunovratu, kdy se v Bohemian grove opět sejde „smetánka“ světa) a tlak, aby se tak nestalo, probíhá nejen ze strany Camerona a domácích příznivců EU, ale i zpoza hranic. V dubnu to byl sám Obama, který Brity k setrvání vyzval s tím, že USA potřebují Británii jako silného člena EU, čímž mnohé politiky rozladil, cituji:

Starosta Londýna a zastánce odchodu Británie z EU Johnson v deníku The Sun napsal, že Američané by ve svém regionu o něčem jako je EU ani neuvažovali. „Proč si tedy myslí, že pro nás je to správné,“ uvedl Johnson.

V podobném duchu se vyslovil také bývalý konzervativní ministr Ian Duncan Smith, podle nějž by Obama takový svazek doma nedoporučil. „Neumím si za žádných okolností představit, že by lobboval za to, aby byl americký nejvyšší soud vázán rozsudky cizího soudu,“ uvedl politik. (zdroj idnes).

Brity k setrvání v EU vyzvaly i farmaceutické a biotechnologické firmy a proti jejich odchodu se samozřejmě vyjadřuje celý Brusel.

Ale byla to například i třicítka českých osobností (mezi jinými Halík, Duka, Věra Čáslavská a další), která Brity vyzvala otevřeným dopisem a na dálku stejné přání vyjádřili i čeští politici.

Na jedné straně má jít o svobodné/demokratické rozhodnutí britských občanů, na druhé straně lze vnější tlak na jejich rozhodování vnímat tak, že se zřejmě není co divit, když někdo propadne zoufalství a prostě mu „hrábne“. Nebudu předjímat, že dnešní smrt poslankyně a brexit mají souvislost, tak či tak to nic nemění na faktu, že tlak na Brity graduje. A to o to více, že podle posledních průzkumů zastánci brexitu vedou:

V anketě agentury ORB pro list The Daily Telegraph vedou zastánci brexitu s 49 procenty nad jeho odpůrci s 48 procenty. A navrch mají odpůrci EU i v průzkumu agentury ICM (53 ku 47 procentům). Podle průzkumu agentury YouGov pro list The Times by odchod své země z EU nyní podpořilo v referendu 46 procent dotázaných, zatímco setrvání v bloku jen 39 procent. Jedenáct procent respondentů se stále nerozhodlo a čtyři se nechystají jít hlasovat vůbec.

Nejprodávanější britský deník, bulvární The Sun, mezitím vyzval své čtenáře, aby v referendu 23. června hlasovali pro brexit. „Tohle je naše poslední šance, jak se dostat z té nedemokratické bruselské mašinérie… a je na čase, abychom se jí chopili,“ uvedl v redakčním úvodníku The Sun, který vlastní mediální magnát Rupert Murdoch. (zdroj zde).

Švýcarsko ruší svou žádost o vstup do EU

Že z politiky EU (obzvláště z té přistěhovalecké) je otráveno stále více lidí, o tom svědčí nejen průzkumy před referendem v Británii, které by se mohlo stát motivačním pro další evropské země a celý sen Angely Merkelové by se tak sesypal, ale i fakt, že Švýcarsko si právě odhlasovalo, že do EU vstoupit nechce. Švýcarsko o vstup požádalo v roce 1992 a nyní hlasovalo o stažení žádosti. V něm bylo pro stažení žádosti 126 poslanců, proti 46 a 18 se zdrželo hlasování.

Po 24 letech se tak Švýcarsko rozhodlo zrušit vstup do EU (zdroj zde).

V závěru dnešních Událostí komentářů na téma brexitu citovala čt 24 Donalda Trumpa a jeho řeč, že Evropa se nepoučila z Napoleona ani z Hitlera. S tím se nedá, než souhlasit – Evropa v rozkladu pod vedením Německa, plná antiruské propagandy, za kterou by se Goebbels nemusel stydět a když k tomu přidáme cvičení Anakonda v Polsku, největší od pádu komunismu, které dnes obšírně obhajoval Petr Pavel jako nutné kvůli bezpečnostní hrozbě Ruska a přidáme plány o základnách NATO v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku, na které bude Rusko v odvetě (!) reagovat, pak zde máme historii jako přes kopírák. A to především evropskou historii!

Na závěr vkládám video „Brexit“, které je s českými titulky k vidění ZDE.

-Pozorovatelka- 16.6.2016